Toskánská bedýnka č. 48 a první Sangiovese 2015

BLOG P1290350 Cesta Umbria

Při posledních bílých bedýnkách z Orvieta jsem neopatrně zveřejnil, že toskánská vína může dovážet každej Jouda, ale na Orvieto musí být machr :-) Naštěstí se mi to nevymstilo, Orvieto je skoro prodané / vypité a po několika bílých bedýnkách v řadě dojde na červené Toskánsko. Z reportů z červnové cesty Toskánskem vyplývá, že hned dvě oblíbená toskánská vinařství jsem odložil, protože zadržela prodej největších pecek na listopad / prosinec. Tenutu di Gracciano jsem chtěl přivézt co nejdříve, protože se mi moc líbilo tankové (=z tanku degustované) Rosso 2015. Potěšilo mě, že jsem si vyprosil, že mi už teď uvolní pár krabic Riservy 2012 a navíc i domácí Merlot 2010. Ten vůbec není určený na export, prodává se jen návštěvníkům vinařství v malém, po lahvích. Nemyslím, že za to může nějaký osobní šarm, jen vinaři nejsou zvyklí (ale o to víc oceňují), když se někdo o jejich vína zajímá natolik, že si každý ročník přijede přechutnat.  

O návštěvě v Graccianu už jsem psal tady, největší problém pro mě byl, jak takovou bedýnku sestavit jen z červených vín jednoho výrobce. Jestli jsem na to přišel, to ukáže až váš zájem. (Hodilo by se mi hodně přihlášek, prosím :-) ale jestli vám loňská bedýnka chutnala jako mně, bude přihlášek dost… Napřed stručně o vínech.

BLOG P1290109 Julio S Rosso z tanku UPR

Na červnové fotce mi Julio Straccia stáčí z tanku nehotové Rosso di Montepulciano 2015. Pro mě už bylo hotové akorát, byl jsem z něj nadšený (většinou jsou nefiltrované sudové vzorky přitažlivější než nalahvované, filtrované a zasířené). Ročník 2015 je v celé Evropě provázený velkým očekáváním, a možní právě s Rossem z Gracciana budete mít první příležitost ochutnat toskánské Sangiovese 2015. Cituju z červnových poznámek: Bylo vynikající, chuťově plné, už pitelné a vůbec ne nudné, jak základní vína někdy bývají. Zase s vynikajícím poměrem kvality a ceny a příjemnou vyzrálostí velkého ročníku. To musím mít, rozhodl jsem se počkat na lahvování, protože bych jinak nakupoval nadvakrát.

P1290116 Gracciano DEGU Julio Str

Vino Nobile di Montepulciano 2013, nový ročník. Jemná svěží vůně čerstvě utrženého ovoce. V chuti podobně jemné (předchozí ročník v zářijových bedýnkách byl důraznější) s ovocem a sekundárními neovocnými tóny, uhlazené a harmonické. Vyšších 14% alkoholu neruší, celkově možná trochu nenápadné, ale pěkné s minimálním taninovým závěrem. Obecně byly třináctky tenčí v těle, ale tohle je už připravené k pití.

Vino Nobile di Montepulciano 2012 je v chuti plnější, klasičtější, a poznamenal jsem si, že nejlepší bude koupit oba ročníky.

BLOG P1290120 Maramai Gracciano

Maramai 2010 bylo překvapení. Čistý Merlot ze starých keřů, zatříděný jako Toscana IGT, výběr z nejlepších hroznů (ostatní hrozny Merlotu skončí jako malý přídavek v Rosato nebo Rosso). Maličká produkce, jeden pětisetlitrový sud. Úplně jiný nos, lehce nakyslý nebo spíš zelený, taková moderní vůně mezinárodní odrůdy. V chuti hladký provev, v těle s přezrálými třešněmi a hodně málo tříslovin. Obchodník by řekl, že to je supertoskánec, já ne – je to Merlot připravený stejným postupem, jako se dělá klasické Vino Nobile Riserva. Chcete vědět, jak by to dopadlo, kdyby v Montepulcianu nahradili Sangiovese Merlotem? Zkuste Maramai! (Za pana Skleničku můžu dodat, že Vino Nobile Riserva 2012 je lepší víno, ale Maramai je rarita, je víc sexy, zajímavé a přitažlivé.)

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2012. Už nalahvované, ale ještě se neprodává – možná před Vánoci. 95% Sangiovese a 5% Cannaiolo, temná barva. Jemná klasická vůně a dokonale jemná chuť, už harmonická. Elegance klasického vína. Další důvod počkat s nákupem, až vinařství uvolní Riservu do prodeje.

Pozorní čtenáři si mohli všimnout, že jsem nezařadil Rosato 2015. Roséčko je (podle pana Skleničky) trochu moc plné, s vyšším alkoholem a tenčí kyselinou. Hodilo by se do party kvůli nižší ceně, ale věřím, že nalahvované Rosso bude o třídu lepší. Jestli se sejde víc požadavků na rosé, klidně ho přivezu, ale za sebe doporučuju radší dvakrát Rosso 2015. Nebo třikrát :-) Takže mám pět vín (nebo šest s Riservou 2011), ale jak z nich sestavit bedýnku? Rozhodl jsem se tentokrát zůstat jen u Tenuty di Gracciano della Seta, ale nabídnu víc variant.

P1290551 Vino Nobile 2013 Gracciano

Bedýnka A
2x Rosso di Montepulciano 2015 po 270 / 540 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2012              420 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2013              420 Kč
Maramai 2010 Merlot                                             510 Kč
Vino Nobile Riserva 2012                                     550 Kč
celkem 2 440 Kč

Bedýnka B, úsporná
3x Rosso di Montepulciano po 270 = 810 Kč

Bedýnka C
2x Rosso di Montepulciano po 270 = 540 Kč
Vino Nobile 2012 /13                                   420 Kč
celkem 960 Kč

Bedýnka D
Vino Nobile 2012                          420 Kč
Vino Nobile 2013                          420 Kč
Vino Nobile Riserva 2012         550 Kč
celkem 1 390 Kč

Bedýnka E
Rosso di Montepulciano       270 Kč
Vino Nobile 2012                        420 Kč
Vino Nobile Riserva 2012       550 Kč
Vino Nobile Riserva 2011       550 Kč
celkem 1 790 Kč

Další novotvary jsou možné, jak vás napadnou (například F, 1x Rosso plus Nobile 2012 plus Nobile 2013 celkem za 1 110 Kč). Jen se přimlouvám za přihlášky po šesti lahvích, k menším počtům budu muset připočítat 60 Kč na úhradu Uloženky. Merlotu Maramai dostanu velmi omezený počet, takže ho přednostně rezervuju těm, kdo objednají aspoň 6 lahví. Jednu věc si musím pochválit – krásně se mi v bedýnce sešly ročníky. Velká desítka (Maramai 2010), klasická dvanáctka (Vino Nobile i Riserva) a napjatě očekávaná patnáctka (Rosso). Tu je ještě brzo soudit nebo zařazovat, ale sudový vzorek, co jsem koštoval v červnu, byl slibný. Loni bylo Rosso 2014 moje Vino de la Casa, letos by mohlo být ještě lepší.

P1270147 VN 2011 Riserva Detail

Na vaše přihlášky budu čekat do konce týdne, v pátek 26. srpna přihlášky uzavřu a víno objednám. Vydávat bych ho mohl po 5. září. Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku toskánských Sangiovese (a Merlotu) z Gracciana, musíte se přihlásit. Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky, poštovné). Jestli chcete odjet na dovolenou, můžete si termín odeslání vín posunout podle svých potřeb. Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *