SKB 91, moselské ryzlinky

Prvního listopadu to bylo osm let, co jsem přivezl prvních 300 lahví z moselského vinařství Karl Erbes. Prodaly se za týden a hned jsem objednal další. Od té doby byl Stefan Erbes sedmkrát v Praze, jestli dobře počítám, tak to bylo 13 degustací, které jsme společně odvedli na několika místech v Praze. Postupem času se zdá být jasné, že letos v lednu degustace kvůli všemožným covidovým omezením nebudou, ale stále si můžete objednat víno domů. Pokud jde o vybírání vína a hledání novinek, stál letošní rok za prd – za celý rok jsem byl jen dvakrát ve Frankách a jednou na Mosele. Toskánsko bylo nedosažitelné skoro jako cestovatelský sen za socíku. Moc mi to chybí, ale Vánoce se blíží a já mám ve sklepě jen pár krabic ryzlinků, je čas na novou moselskou bedýnku.  

Před osmi lety jsem vytouženou první ryzlinkovou bedýnku uvedl jen několika větami. Od té doby stále víc podléhám tlaku, že každou další bedýnku je potřeba perfektně zdůvodnit. Letos je to jednodušší, protože skoro najednou přišlo hodnocení Erbesových ryzlinků z několika zdrojů. Především z Wine Advocate Roberta Parkera (Německo pro ně dělá Stephan Reinhardt) a hned nato ze soutěže Prague Wine Trophy. Body jistě nejsou všecko, ale je to dobré doporučení. Spoustu lidí popostrčí k nákupu zvědavost, čemu že to dal Parker 94 nebo 95 bodů? Proto jsem sestavil jednu trojici ze dvou vín, které dostaly od RP i na Prague Wine Trophy 95 bodů a přidal jedno, které mám rád bez ohledu na body.

Měl jsem zato, že 2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben dostal na PWT +/- 90 bodů, ale teď večer to nikde nemůžu najít. Pamatuju se, že na jaře 2017 mi Stefan Erbes v Ürzigu věnoval dvě lahve na hotel, ať si je ochutnám sám. Jedna byla uzavřená šroubovacím uzávěrem, druhá korkem. Druhý den ráno jsem mu řekl, že šroubovací verzi bych poslal soutěžit a korkovou bych si nechal pro sebe. Udělali jsme to tak a od té doby mi několikrát vyprávěl, jak víno ve dvou verzích dával přátelům naslepo a jak to komentovali. Ještě v srpnu jsem přivezl 48 lahví, všechny se šroubem. Měl jsem zato, že korková verze už je vyprodaná, ale před týdnem mi Stefan na dotaz omluvně napsal, že už má jen korkovou verzi. Už rok jsem ji neměl… a tentokrát je to asi poslední šance. Je to v půlbedýnce C.

Před několika měsíci jsem sestavoval krabici vín pro dlouho neviděného kamaráda, který chtěl, mimo jiné, typický moselský ryzlink. Vyzvídal jsem, jaký? Suchý, polosladký, sladký? Nevěděl, měl jedinou zkušenost roku 1990. Dělal tehdy s kamarády nějakou práci ve vládní vile v Berlíně a od sekretářky dostali lahev Mosely. „No nebylo to úplně suchý, nebylo to ani moc sladký, ale mělo to kyselinu a bylo to úžasný. Dodnes si to pamatuju!“ Dostal zmíněný ryzlink 2016 se šroubem a za několik týdnů volal, že to je přesně ono a chce celou krabici :-) Prostě archetypální, typická Mosela. Koupějí, nebudou!

Během letoška jsem Erbesovy ryzlinky už několikrát dovezl, některé z těch nových jsem tentokrát přeskočil. Dnešní výběr jsem sestavil čistě podle vlastních preferencí a záměrně jsem dal přednost ročníku 2017 před 2019. Kdo už znáte devatenáctky a chcete je znova, klidně napište. Já jsem si z nich vybral kabinety (bedýnka B). Přeskočil jsem dražší vína, Erdenské Preláty nebo nedávno oslavované 2019 UW Riesling Auslese*** s 99 body od Parkera. Stojí tisícovku a jestli se najde pár zájemců, moc rád ho dovezu i pro sebe. Ochutnával jsem, je vynikající, ale vína za tisícovku do bedýnek zatím nedávám :-) Kdo ho chcete na Vánoce, napište. Všechna vína jsou ryzlinky, tady je aktuální nabídka:

Půlbedýnka A, suché ryzlinky:
2017 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken – 400 Kč
2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken – 400 Kč (RP 88 b)
2018 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt Brut – 490 Kč (RP 90+ b)
celkem 1 290 Kč

Půlbedýnka B, kabinety!
2019 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett – 340 Kč (RP 92 b)
2019 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb – 340 Kč (91 b)
2019 Erdener Treppchen Riesling kabinett – 340 Kč (RP 90 b)
celkem 1 020 Kč. 

Jak se ve výběru vyhýbám suchým pozdním sběrům, tak doporučuju kabinety. Jsou hodně plné až k hranici pozdního sběru a myslím, že vydrží delší archivaci.

Půlbedýnka C, s velkým doporučením:
2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben – 400 Kč, už jsem o něm psal
2017 Ürziger in der Kranklei Kranklei Riesling Spätlese – 440 Kč / 94 bodů RP  / 94 b PWT. Slaďák na Vánoce.
2016 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese / 11 měsíců na kvasnicích – 440 Kč. Osmnáctka dostala u Parkerů 95, ale za mě je teď lepší 2016, má lepší kyselinu.
celkem 1280 Kč

Skvělý ryzlinkový Sekt Brut 2018 se mi už nevešel, ale budu naslouchat vašim přáním :-) Jednotlivé lahve je možné libovolně vyměňovat. Sestavy jsou jen můj návrh, klidně 2x bedýnka B nebo jiné kombinace. Jestli někdo budete chtít 6x 2019 Erdener Treppchen kabinett, rád to splním. Můžete mi napsat e-mail nebo změny vypsat do poznámek v přihlášce. Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména. Ceny jsou kalkulované na prodej šesti lahví a vyzvednutí v na Poště. V Praze budu po předchozí domluvě víno rozvážet, rozvoz je zdarma. Časově to vychází na rozesílku po 1. prosinci, bez záruky, Covid to může zdržet. Budu potřebovat vaše přihlášky nejlépe do pátku 20. listopadu. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *