Nic nového pod sluncem: italská Guardia de Finanza provedla 22. ledna 28 razií po celé zemi, posbírala důkazy a zadržela pět lidí. Obviněni jsou z rozsáhlého padělání vín, konkrétně prý pomocí cukru, vody a aromatických látek vylepšovali vína, aby je mohli deklarovat jako (u nás téměř neznámou denominaci) Oltrepò Pavese. Během několika let měli pomocí falešných faktur za hrozny vylepšit výrobu o 1,2 milionu litrů. Policejní zpráva naznačuje, že dodavatelé hroznů se podvodu účastnili vědomě. Tak alespoň někde se tyhle šméčka stíhají!
American Association of Wine Economists AAWE zveřejnila tabulku srovnávající americký dovoz vína na konci roku 2018 a 2019. Koukněte na to sami, v diskusi padl názor, že za pokles dovozu z FR, ESP a GER nemůže připravované zvýšení cel, ale nadcházející (očekávaná) ekonomická recese. Špičkového ekonomického analytika, jako je pan Sklenička, zaujme meziroční pokles britského dovozu o 91%. Jasný důkaz škodlivosti Brexitu :-) Co na to BoJo? Mlčí…
Oblíbené davové téma všech, kteří věří na konec světa: globální oteplování. Vinaři v Bordeaux schválili k použití sedm nových odrůd původem z Portugalska, Španělska a jižní Francie. University of California vypěstovala pět nových hybridů, odolných vůči hmyzu, který se má aktuálně snadněji šířit díky teplým zimám (z článku není jasné, jestli se hmyze už šíří, nebo jde o přání šlechtitelů). Vědci zkoumají, jestli změna odrůdového složení způsobí změnu vína a – podržte se – zřejmě ano!
Neměl jsem sílu dočíst tyhle americké spekulace až do konce, povšiml jsem si jen úsilí vědců vyšlechtit nové hybridy, které obstojí v teplejším klimatu. Ta zpráva je dobrá i špatná, podle toho, jak se na ni díváte. Pokud jde o novošlechtění, pokládám Moravu za světovou špičku a myslím, že jsme světu ujeli o parník. Na druhou stranu, úsilí šlechtitelů se zatím zaměřovalo na zvýšení sklizně a odolnost vůči zimě, vlhku a houbám. Jestli se to otočí a zavedeme dalších padesát odrůd s nízkou úrodou, odolných proti vedru a suchu, tak už se ve stodvaceti moravských odrůdách vyznají jen absolventi MatFyzu. Opatrně!
Na Facebooku jsem nalezl užitečnou informaci, která vám může pomoci proti novému čínskému moru koronaviru. Málo se ví, že od 18. století lékaři předepisovali šampaňské proti kašli, horečce a nakažlivým chorobám. V roce 1969 bylo tvrzení o zdravotní prospěšnsti šampaňského částečně potvrzeno lékařskou univerzitou v Remeši. S odkazem na zeměpis předpokládám, že kdyby univerzita v Remeši měla v roce 1969 pochybnosti o zdravotní užitečnosti šampaňských vín, dnes by už na jejím místě stálo kasino nebo supermarket s velikým parkovištěm. Přesto radím nepodcenit prevenci.
Beaujolaiská bedýnka už je na světě a cestuje k těm, kdo si ji objednali. Pár zbylých lahví je ještě ke koupi tady.