Otevřené sklepy ve Viré

P1200874 kostel v Quintaine

Jak řekli, tak  udělali. V sobotu jsem tady reportoval o šestnácti navštívených sklepích v burgundském Clessé, v neděli jsem přidal patnáct dalších ve Viré a Quintaine. Už bych měl mít o zdejší produkci trochu přehled :o) Na úvod fotka kostela v Quintaine od vinic.     

P1200882 Otevřené sklepy

Ideální slunečné počasí a  slušná návštěva. Abych učinil povinnosti zadost, tak vstupné bylo 6 EUR. Za to byla sklenička s logem a seznam sklepů s mapkou. Za další 2 EUR taštička na skleničku k zavěšení na krk. Ceny vín kolísaly mezi 6 a 20 EUR, dobrá vína spíš mezi 10 a 15 EUR. 20 EUR byl spíš úlet a podle mého soudu nepříliš povedené příliš ambiciózní víno. Polední oběd stál 12 EUR (kotleta s hranolky, sýr a jablkový koláč), já jsem dal jen kotletu s hranolky za 7 EUR.

P1200877 Otevřené sklepy Viré

Další žánrový obrázek, tohle je Domaine de la Verpaille v Quintaine. Vůbec jsem v neděli měl spoustu výrazných minerálních vín z vinic v Quintaine, osady mezi Viré a Clessé, ale správně patřící ke Clessé. Jako by nejlepší vína pocházela z těch vinic napůl cesty mezi viré a Clessé :o)

P1200900 degustace Comté

Degustace sýra Comté v Domaine Jacky Montbarbon.

P1200910 Jacky Montbarbon

A Jacky Montbarbon osobně.

P1200934 Chai DUCHET tanky

Betonové tanky v Le Chai Duchet. Úplně nové vinařství, ochutnávali jsme jejich první ročník 2013. Předtím jen pěstovali hrozny a dodávali je místnímu družstvu.

P1200932 Chai DUCHET

Pan Duchet osobně.

P1200921 Réva

Byly to krásné dva dny, ve kterých se ideálně míchala zábava s poučením :o) Nakonec jsem možná dostal i odpověď na otázku, která mě pronásleduje už nejmíň sedm let: co se děje s tou spoustou nesklizených hroznů na burgundských vinicích? Jen vyjímečně se ke mně donesly zprávy insiderů o stolních vínech pokoutně vyrobených z hodně pozdě sesbíraných hroznů a stočených do lahví, které nesmí opustit vinařství :o) V sobotu jsem psal o krásném botrytickém víně z roku 2006, v neděli bych nejvýš hodnotil neročníkové Volupté z Domaine Pascal Bonhomme. „To samozřejmě není označené jako Viré Clessé,“ řekl mi pan Bonhomme. Sladké až do hrozinek sultánek, jasně botrytické. Kdy jste to sbírali? V prosinci. V tradičním obrázku Burgundska něco nepředstavitelného a v praxi stále veliká vyjímka, takže se z toho nedají dělat žádné závěry. Ale jak jsem psal už v předchozím reportu, pravidla se rozvolňují a to je dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *