Modrý Sylván a uklidňující poznámky o alkoholismu

Kdysi dávno jsem na blogu komentoval vztah požívání alkoholu a průměrné doby života. Tento vztah je bohužel zatemněný ezoterickými naukami, ženskými časopisy a weby propagujícími tzv. doplňky stravy. Přes občasné návaly skepse mně imponoval přístup profesora Šamánka. Ze všech populárních definic alkoholismu je pro mě nejnázornější ta, která říká, že alkoholik je člověk, který pije víc, než jeho obvodní lékař. Cestou z Prahy mi v autě zpívali Chieftains tklivou irskou lidovou:  

I am drunk today and I’m rarely sober…

Irský sklon k požívání pálenky je vyhlášený, přesto irská populace roste (narozdíl od české :-) V Praze jsem vyslechl historku primáře psychiatrie jedné nemocnice z nedávného koronavirového období, kdy byly zavřené i záchytky. Policajti vozili zachycené opilce na psychiatrii, kde je nechávali vystřízlivět a vyspat. Jeden takový spáč přivezený se smrtelnou dávkou přes 4 promile druhý den v poledne dostal viditelné fyzické abstinenční příznaky, nekontrolovatekný třes atd. Dechová zkouška ukázala zbytkový alkohol 1,5 promile, anamnéza pacienta ukázala, že dostává absťák, jakmile mu alkohol v krvi klesne pod dvě promile. Kdo dnes večer vypijete lahev dobrého vína a ráno spořádaně půjdete do práce, netrapte se prosím myšlenkami na začínající závislost. První ligu pijí úplně jiní hráči.

2019 Escherndorfer Fürstenberg Blauer Silvaner S. trocken, Horst Sauer
Asi poslední víno z aktuální francké bedýnky, které uniklo mým recenzentským choutkám. Zbyla mi jediná lahev, tak jsem ji otevřel přednostně, než ji někdo bude poptávat. O odrůdě jsem už tady psal asi před třemi roky. V zásadě je to modrá odrůda, která má ve slupkách tak málo barviva, že se z ní vyrábí jen bílé víno (při delší maceraci je prý možno získat slabé rosé).

Ve skleničce je čirá žlutá s výrazným teplým (červeným) odstínem. Na nose silná a harmonická vůně hroznů a ovoce s rozkvetlou loukou. V chuti pěkná citrusová kyselina, úplně suché s plnějším tělem, trochou jablek a žlutého ovoce. Perfektní ovocná zralost v kombinaci s kyselinou. Podle zadní etikety 13,0% alkoholu, za mě s podezřením na trochu glycerolu, ale všechno v perfektní rovnováze s kyselinou a svěžestí. Nerezovka s „německou precizností a čistotou,“ tentokrát jasně založenou už na vinici. Předchozí ročník měl (alespoň popaměti) rovnováhu trochu vychýlenou směrem k alkoholu a vyšší zralosti, letos je víno mnohem lehčí a dobře pitelné, i díky zmíněné čistotě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *