Komunitní bedýnky 44 – burgundské Pinoty

3 červená v Puligny

Burgundský Pinoty jsou úplně nejvíc! V detailech můžou milovníci Bordeaux žbrblat, ale pokud jde o prestiž a ceny, Burgundsko vede. Co nového se dá napsat o Burgundsku? Těžko něco, ledaže by se zveřejnily prastaré knihy mnichů s poznámkami o jednotlivých vinicích. Když přemýšlím o moderních trendech ve víně, vždycky mě nakonec jako příklady napadnou staré střípky burgundské historie. V červenci 2015 dostala kampaň vedená Aubertem de Villaine 1247 burgundských viničních poloh na seznam kulturního dědictví UNESCO a hned se objevily zprávy o následné kampani, která má do deseti let udělat rovnítko mezi burgundské vinařství a organické, k přírodě ohleduplné vinařství. Odvrácenou stranou úspěchu jsou raketově stoupající ceny místních vín, které paradoxně víc než s úspěchem vín souvisí s úspěchem zákazníků. Některá burgundská vína už si mohou koupit jen majitelé tryskáčů a aut Rolls-Royce, a tak se úspěch některých rodinných pěti- nebo desetihektarových vinařství odvozuje od globální ekonomiky a rozevírajících se nůžek příjmů nejbohatších a nejchudších.  

Orba s koněm

Když jsem četl myšlenky některých českých someliérů o tom, že burgundské stoupající ceny je nutí vyhledávat nové, levnější dodavatele… (ale nakonec prodávají stále stejné, drahé), pomyslel jsem si něco o pokrytectví. Loni jsem v Burgundsku potkal několik vinařů, kteří neměli žádnou praxi s vyplňováním celních dokumentů pro export vína, ale vína měli výborná :o) Stačilo popojet pár kilometrů ze slavných burgundských vesnic a jako byste se vrátili v čase o dvacet roků. S potěšením jsem sledoval, že na rozdíl od těch drahých chodí moji vinaři dodnes v pohorkách a flanelových košilích, ceny mají téměř snesitelné… a ty celní deklarace jsme nakonec taky zvládli.

Za několika vinaři jsem se rozjel znova v půli prosince. To bylo důležité, protože při loňských návštěvách v únoru a v dubnu už byla některá vína vyprodaná, takže jsem letos dostal Chardonnay od Janina do božoléských bedýnek, a mám naději i na Saint-Morilles od Bertheneta a Santenay od Boutheneta. Burgundské Pinoty chci přivézt už v únoru, než budou ty nejlepší vyprodané.

P1200998 Maranges Hill

O Maranges jsem psal podrobněji už před rokem a taky v brožurce přiložené k pinotové bedýnce, tak jen stručně: apelace Maranges navazuje na známější Santenay a tvoří jižní cíp Côte d’Or. 156 hektarů Pinotu Noir (z toho 79 hektarů Premier Cru), 10,6 hektaru Chardonnay a tři vesnice (Cheilly, Dezize a Sampigny). Ohromný pohled na kopec, kterým končí velké vinice Côte d’Or, je trochu utajený, protože musíte sjet z hlavní silnice RN74 a prokličkovat mezi kopci do Cheilly. O prosincové návštěvě u Marka Boutheneta jsem už tady psal a postupně jsem zveřejňoval i poznámky k vínům. Pro mě je podstatným rysem vinařství to, že zakladatel Marc Bouthenet vybudoval dvacetihektarové vinařství (to je asi trojnásobek průměrné rozlohy burgundského vinařství), v posledních pěti letech ale ustupuje do pozadí a předává řízení podniku synovi Antoinovi. Možná to souvisí s jeho funkcí starosty Cheilly-les-Maranges, ale víc to asi souvisí s tím, že Antoine vystudoval vinařskou školu v Beaune a přináší do otcova podniku některé nové impulsy a vylepšení. Už při dubnové návštěvě jsem si všiml, že některá vína, která před šesti roky kvasila se stopkami, byla odstopkovaná. Rozdíl je to nápadný, po příčinách jsem se neptal, ale soukromě si to spojuju s Antoinovým studiem.

Do pinotové bedýnky jsem vybral jen pět vín. Bouthenetové mají v nabídce ještě šesté, Premier Cru Les Loyeres, které jsem tentokrát zavrhl jako příliš strohé. Pro sebe bych ho nahradil kterýmkoli z vybraných pěti, třeba podle ceny (ale pro vážné zájemce ho můžu přivézt).

BLOG P1270298 Antoine Bouthenet

1. Hautes-Côtes-de-Beaune 2013. Základní červené, které mě přivábilo do Maranges už v roce 2006. Několik let sbíralo Tasteviny, ocenění pro vína, která kvalitou přesahují deklarovanou apelaci. Bylo už ve druhých Komunitních bedýnkách v roce 2009 a znova v loňských burgundských. Světloučká rubínová barva s bledým okrajem. Ve vůni jemné ovoce, lehce koření, stará koženka, všechno potichu. V chuti hladké, s jemným nástupem kyseliny (až neznatelným, kyselina ožije až při polknutí), střídmě ovocité do peckovin (takové skoro-dozrálé ovoce), znatelné taniny v závěru. Lehce pitelné, ještě příliš mladé, ale už teď pěkné a dlouhé. Vyváženost, jemnost, střídmost. Po čtyřech hodinách v karafě hodně ohlazené a příjemně střídmé.

P1270636 Maranges 2014 Bouthenet
2. Maranges 2014. Rubínová barva s fialovým odstínem, ve vůni zpočátku trochu rustikální, s hrubým ovocným projevem. Po hodině v karafě se kultivuje a zjemňuje, ale hlavním prvkem je stále červené ovoce. V chuti pěkná kyselina, lehké, v těle ovocné a trochu ohnivé alkoholem (podle etikety obligátních 13%). Zprvu důrazné třísloviny se po hodině v karafě skryly, převládá ovocný projev, ale celkově víno působí uzavřeně.

P1270647 Santenay 2014 Bouthenet Label
3. Santenay 2014. Barvou se od Maranges příliš neliší, světlá nafialovělá rubínovka. Ve vůni je Santenay od počátku uměřenější, kultivované, jemně ovocité do peckovin a jemně květinové. V chuti je hladké, komplexní, sladěné, s dokonale zakomponovaným ovocem (po provdušnění jde do švestek). V těle slušně plné ale kratší, s mineralitou a jemnými taniny v závěru a středně dlouhou dochutí. Jemností odpovídá spíš kategorii Premier Cru, ale chybí mu do ní větší koncentrace. Na mladé Village nadprůměrně harmonické a jemné, ale přesto by mu prospěl rok archivace.

P1200602 A a M Bouthenetové

4. Maranges Premier Cru La Fussière 2014. Barva letos hodně doruda, temnější rubínová. Vůně zpočátku robustní švestková, přesně vím, co by mi řekl vinař: To je La Fussière! Trochu syrová, zralé ovoce, trochu dřeva. V chuti ještě trochu zavřené, s dobře zakomponovanou kyselinou a ovocným tělem s tóny láku švestkového kompotu, s vyzrálostí i šťavnatostí zároveň. V prosinci ve vinařství se mi zdálo ještě příliš taninové, v lednu doma už jsou taniny měkké a patrné jen v závěru. Ročník 2012 byl perlou a vrcholem loňské burgundské bedýnky, ročník 2014 je ještě sevřený a o stupeň jednodušší, ale možná to už během letních prázdnin taky dokáže.

P1270668 3 burgundy Bouthenet

5. Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2014. Temná černorudá barva holandských růží, velmi povedená. Na nose od počátku komplexní, svěží a těžko separovatelné: koření, dřevo, červené ovoce. V chuti červené ovoce (švestky a třešně), svěží kyselina, vyzrálé taniny, náznakem parfémová elegance. Koncentrované (jak odpovídá kategorii) a slušně plné v těle, jen ta jemnost zatím schází. Tohle víno volá po dalším (půl)roce archivace – má potenciál předvést velký výkon, ale po roce v barikovém sudě a lahvování v prosinci potřebuje další rok na nadechnutí. Z koncentrace a harmonie jsem nadšený.

Jak to vychízí cenově? Bedýnka A:
1. Hautes-Côtes-de-Beaune 2013 – 390 Kč
2. Maranges 2014 – 440 Kč
3. Santenay 2014 – 530 Kč
4. Maranges Premier Cru La Fussiere 2014 – 550 Kč
5. Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2014 – 640 Kč
celkem 2 550 Kč.
Santenay Premier Cru dostanu jen málo, takže vyjde jen na prvních 24 zájemců (kdybych ho měl nedostatek, bude přednostně určené pro účastníky, kteří vezmou bedýnku s pěti nebo šesti víny). Pro ty ostatní mám několik dalších variant:

Bedýnka B, 1 360 Kč
1. Hautes-Côtes-de-Beaune 2013 – 390 Kč
2. Maranges 2014 – 440 Kč
3. Santenay 2014 – 530 Kč

Bedýnka C, 1 380 Kč
1. Hautes-Côtes-de-Beaune 2013 – 390 Kč
2. Maranges 2014 – 440 Kč
3. Maranges Premier Cru La Fussiere 2014 – 550 Kč

Bedýnka B+C, 2 690 Kč
Bedýnka D, 1 910 Kč
1. Hautes-Côtes-de-Beaune 2013 – 390 Kč
2. Maranges 2014 – 440 Kč
3. Santenay 2014 – 530 Kč
4. Maranges Premier Cru La Fussiere 2014 – 550 Kč
a samozřejmě jsou možné i další variace podle přání, až do pondělí 8. února, kdy přihlášky uzavřu a víno objednám. V loňském roce byly burgundské Pinoty absolutně nejúspěšnější bedýnkou, přivezl jsem z cesty paletu a vyprodal ji za sedm dní. Bohužel jsem od osmého dne už musel další přihlášené odmítat. Ceny vín zůstávají stejné jako před rokem, jen přibylo drahé Santenay Premier Cru a s ním několik dalších variant na výběr. Oželel jsem tentokrát možnost vybrat vína od Markova bratra Jean-Francois Boutheneta, protože jsem chtěl využít všechny Pinoty tak, jak je nabízím.

P1200958 Mlžné svítání v Burgundsku

Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Jak už jsem psal, počet lahví Santenay Premier Cru mám omezený a může ho mít jen prvních 24 zájemců. Předpokládám, že Burgundy přijedou v týdnu po 15. únoru a nejpozději poslední únorový týden je budu rozesílat.

Zkopíruju, co jsem napsal v dubnu 2015: Čím mě Maranges nadchlo? Jemností a kultivovaností se vína z Maranges podobají zbytku Burgundska, ale úspěch mají teprve před sebou. Něco z toho je vidět na fotkách z letošních degustací. Zatím ještě tam není nikdo velký, samé rodinné podniky a vinař vám nepřijde na degustaci v bílé košili a semiškách. Když jsme se v pondělí ráno domluvili s Antoinem Bouthenetem, musel vína etiketovat. Máš čas? zeptal se. Tak jsme to dělali společně, Antoine čistil lahve a já je balil do krabic.

P1200610 Sklenička na baru u Bouthenetů

Jen upozorním, že jde o vyjímečnou příležitost seznámit se s jednou burgundskou apelací. Vína Marka Boutheneta v současnosti do Čech nikdo nedováží. Pokud budete mít po ochutnání celé bedýnky velký zájem o doplnění zásob, rád je dovezu znova. Jestli se nesejde dostatek poptávek po dalším dovozu, zůstane u jednorázového dovozu určeného jen pro čtenáře Skleničkova blogu. Přihlásit se můžete tady.

One thought on “Komunitní bedýnky 44 – burgundské Pinoty

  1. Dobry den, ted ctu o bedynkach objednavky na ktere jste uzaviral v pondeli, predpokladam ze vezete neco navic :) Mel bych zajem o A doplnenou o 1er cru ktere by bylo k doobjednani pokud bz chutnalo. Doplnujici dotaz: jedna se o ceny s dph? Umite fa jako tiche vino – reklamni predmet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *