Dva rakouské Veltlíny z MAKRO

Objevit v Čechách minerálku San Pellegrino není takový skok pro lidstvo jako najít salsicciu nebo umixovat si první domácí bazalkové pesto, ale přesto jsem to trochu oslavil. Byl pátek, to je den, kdy mají v MAKRO nové ryby, tak jsem přikoupil bílou velrybu čili pražmu a několik lahví na vyzkoušení. Dva rakouské Veltlíny byly v oblíbené kategorii „kolem dvou stovek,“ no nekupte to…

Grüner Veltliner Prestige 2020 Wachau DAC, Domäne Wachau
Veltlíny Domäne Wachau jsem několikrát kupoval v rakouských sámoškách a vždycky byl spokojený, takže jsem neváhal ani se základní řadou Prestige. Ve skleničce je slušně plná citronovo-slámová žlutá, na nose málo intenzivní vůně horské trávy a citrusů. V chuti typický Veltlín s tenkým až středně plným tělem, slabší kyselina, citrusy a zelené jablíčko. Odrůdově typické, čisté i technicky, harmonické. Nevýrazný, až jakoby rozpuštěný pepřový závěr a 13% alkoholu. Chybí jen ostří a svěžest, jako by mělo být letos Wachau bez kyseliny. Do restaurace snad dobrý, na doma nebrat. MAKRO 206 Kč.

Grüner Veltliner 2020 Kamptal DAC, Schlosskellerei Gobelsburg
Letos s připomínkou 850 let od založení vinařství. Ve skleničce je světlá citronově žlutá s výrazným perlením na stěně. Na nose málo výrazná vůně citrusů a trávy, v chuti typický Veltlín s pěknou kyselinou, živý a svěží, lehký a citrusový, se zeleným jablkem, bílou broskví a decentním pepřovým závěrem. 12,5% alkoholu a fakt pěkný, typický veltlín i s ostřejší (ne přehnanou) kyselinou. Harmonický, tak akorát vybalancovaný mezi lehkostí a plností, ovocný, a přitom ne přehnaně reduktivní (je to z nerezového tanku). Tohle je víno, které byste chtěli mít doma pro nečekané návštěvy: výborně pitelné, přiměřeně jednoduché, ale ne úplně obyčejné nebo hloupé. Hodně mě baví, jak balancuje na hranici mezi živelnou jednoduchostí a rafinovanou zábavností. MAKRO 230 Kč.

Jestli jsem vyčítal prvnímu Prestige z Domäne Wachau slabou kyselinu, tak to skoro jistě nebylo ročníkem, protože Gobelburg měl kyselinu výbornou. V projevu byl Prestige perfektně čistý, žádnou jinou chybu jsem nenašel. Přemýšlel jsem, jestli to není jakostka (není, predikát) nebo jestli nemám špatnou lahev. Ledaže by ve Wachau sbírali pozdě (13% alkoholu a slabší kyseliny). Na webu jsem víno nenašel :-) Druhou lahev kvůli tomu kupovat nebudu, to už bych si radši připlatil čtyřiadvacet kaček za další Gobelburg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *