Chardonnay z Beaujolais

BLOG P1270525 Beaujolais Villages BLANC 2014 Janin

Les Vignes des Jumeaux 2014, Beaujolais Villages Blanc, Paul Janin et Fils
Nejsem si jistý, ale myslím si, že víno by mohlo být označené i jako Mâcon nebo Bourgogne Blanc, je to totiž Chardonnay a i stylově zcela odpovídá burgundské klasice. Jestli je skutečně možnost označovat takové Chardonnay více způsoby, tak je jasné, že hrdost velela jednomu z nejlepších místních vinařů označit ho jako Beaujolais :o)   

BLOG P1270450 Eric Janin

Už v únoru mě víno dostalo, nečekal jsem nic moc a tak mě zaskočilo. Byl jsem mrzutej, když mi ho Eric Janin odmítl prodat hned po nalahvování, ale možná za to mohla i brzká sklizeň a s tím spojená práce. V prosinci jsem si vybral Beaujolais a Burgundsko jako cíl krátké degustační cesty hlavně kvůli třem vínům, Janinovo Chardonnay bylo jedním z nich. Chtěl jsem ho dovézt, ale nejsem zase takovej střelec, abych ho kupoval naslepo. Při degustaci nechal Eric Janin šardonku až na konec. Ani se mě nezeptal, jestli s ní nechci začít, ale možná si pamatoval, co v takovém případě vinařům vždycky říkám (ať to seřadí podle svého, protože oni ta vína znají líp než já). Tři vína z Gamay byla vynikající a předčila očekávání, ale Chardonnay bylo jako trumf nakonec.

BLOG P1270497 Beaujolais Villages BLANC 2014 Janin

Slušně plná citronová barva s teplým odstínem, typická pro barikované Chardonnay. Intenzivní burgundský nos se zralými citrusy, kamenitou mineralitou a až nasládlým závěrem. V chuti pěkná kyselina, spíš hodně tělnaté se zralým ovocem (citrusy), důrazné, minerální. Zřetelně zesílené sudem, ale samotné dřevo nijak nevystupuje, podle plnosti bych hádal na gram zbytkového cukru. Projevem výrazně burgundské, ale plnější, než bývají generické Burgundy, a dokonale vyvážené. Přes plnější tělo jsou přítomné všechny druhy harmonie, kyselina nevystupuje a sud neruší. Perfektní víno a pro mě velký objev. Navíc je to jediné víno, u kterého Janin používá barik – jeho Gamay je kompletně dělané v inertních tancích (beton, nerez) a velkých sudech, přesto si tak dobře poradil s barikovými sudy.

3 thoughts on “Chardonnay z Beaujolais

 1. To je moc pěkný víno, tohle chci pít, nehodnotit, nekecat, jen si dát další. Těším se na další ročník, bude-li.

  1. no to je pěknej komentář, děkuju!
   Nemám přesnej přehled, ale kdybyste měl zájem, tak bych 6 lahví asi ještě našel :-)
   Další ročník snad dostanu, jen si pro něj budu muset zase zajet včas, tedy v prosinci nebo v lednu.

   1. Tak hledejte, hledejte, rád se podívám do Hradce, až budete posílat květnovou Moselu. Mám tu stopu dřeva ve víně nějak v oblibě, bez toho to nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *