Alsasko přijelo, první košt

BL P1400651 5x lahev Hauller

První propagační fotka alsaských vín Famille Hauller po příjezdu. Zase jsem podlehl vášni pro plnotučný Grand Cru Muscat a přivezl Zinnkoepflé, ale těším se i na nádherný barikovaný Pinot Noir F 2015 (na fotce vpravo), základní Tramín a další vína. Nastane týden napjatých ochutnávek a hledání shody – neshody s první nákupní degustací. Kdo se chvíli bavíte vínem, určitě to znáte. Člověk si z degustace přiveze krabici vína a při prvním otevření lahve o týden později jásá (je to výborný, přesně jak jsem si napsal!), diví se (co jsem v tom hledal? Musím zlepšit krasopis a psát si lepší poznámky) nebo se rovnou hroutí (s čím jsem si to spletl?). Přesně to mě čeká příštích několik dní. To se nikdy neomrzí, při celovečerním popíjením vybrané lahve bývají dojmy a hodnocení často jiné, než při rychlé degustaci s vinařem.   

BL P1400698 Sylván a Crémant

Crémant d’Alsace Brut Prestige, Louis Hauller
Čirá lahev dává vyniknout světlé citronově žluté barvě, ve skleničce vytrvalé drobné perlení. Přitažlivá vůně se svěžím tropickým ovocem a jablky. V chuti svěží s málo důraznou, spíš jemnou kyselinou, suché, ovocné, jemné a příjemně pitelné. Zajímavá rovnováha mezi reduktivní částí (tropické ovoce) a oxidativní částí (jablíčka). Projev začíná tropickým ovocem a končí oxidativními tóny, podíly se mění v závislosti na provzdušnění a teplotě. V závěru jdou jablka až do štrůdlových tónů a příjemné lehké hořčinky a vzbuzují zvědavost, jak se bude víno vyvíjet. Za mě je určené k rychlému vypití, na delší archivaci bych potřeboval silnější kyselinu. 12% alkoholu, lehký projev a přes jednoduchost zajímavé pití. (Dodatečně dopisuju VAROVÁNÍ: druhý den je sekt lepší, harmoničtější a líp spojený. První večer to úplně svádí tipovat složení – Pinot Blanc, Auxerrois, Sylvaner? ale druhý den je víno celistvé, z jednoho kusu a skvěle pitelné.)

BL P1400689 Sylván a Crémant Etikety

Sylvaner Cuvée Prestige 2017, Famille Hauller
Klasická zelená alsaská flétna a barevně výrazná záklopka, plastová zátka. Typická odrůdová barva, bledší než bledá citronovka. Na nose málo až středně intenzivní louka v květu, jemný citron a mokrý kámen, časem přibývá trávy. V chuti středně plné, suché s malým zbytkem cukru, lehce jablíčkový závěr až do jablečných jadýrek. Všechno dokonale vyvážené, kultivované a příjemné. 11,5% alkoholu, mírné ochlazení z vína udělá příjemně lehkou chlastací záležitost. Ve srovnání s podobnými franckými kabinety má víno podobně jednoduchý a svádivý, ale plnější projev. Jestli vydrží současné téměř letní teploty, tak by sázka na Sylvaner a Crémant mohla vyjít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *