Zatímco v ráji pršelo


Jen tak tak jsem to v pondělí stihnul do realitky pro klíče před šestou večer. Poslední tři hodiny, od La Spezia až do Mazzanty lilo jako z konve. Mám pronajaté horní patro rodinného domku 500 metrů od moře na etruském pobřeží a asi vám teď nějakou dobu polezu na nervy. Když jsem za chvíli přijel k domku autem, pozdravil jsem italsky sousedku, která vystupovala z auta naproti. Odpověděla mi dokonalou češtinou. Po třinácti hodinách za volantem mi hned nedošlo, že to poznala podle SPZ. Zajel jsem do místní vyhlášené pizzerie pro pizzu da asperto, při čekání mi mladý Švýcar vypravoval, že moře je teplé a prý celé léto ani jednou nepršelo. Blesky křižovaly oblohu a za chvilku jsme promokli.  

Ve vádské sámošce jsem ulovil šunku, pivo a víno k pizze. Pro jistotu dvě lahve, co kdyby jedna nebyla dobrá. Potěšil Heineken, 0,66 litru za 0,99 EURO.

M Vino Biologico 2019, IGT Toscana, Sorbaiano
Několik vín ze Sorbaiana jsem přivezl někdy v roce 2010 v prvních toskánských bedýnkách, je to asi nejstarší vinařství v jinak neznámé denomonaci Montescudaio. Tak ho teď strhám :-) Především se mi vůbec nelíbí etiketa. Je nevýrazná a co hůř, nečitelná, i údaje z titulku jsem musel obtížně luštit. Tmavě hnědá na středně hnědém podkladu prostě není to pravé a nikdy nebude. Ve skleničce je neprůhledná temně rudá barva, na nose intenzivní a příjemné ovoce (třešně, višně) a dřevo. Trochu alkohol, svěžest, živost. V chuti je to úplně suché, středně až hodně plné, s hodně zralým ovocem. Dobrá kyselina, zase červené peckoviny a trochu sudu, takový mladý zuřivec. 13,5% alkoholu.

Jen pro přesnost: na červené Toskánsko není ovocná zralost ani plnost těla nijak nepřiměřená, tak akorát. Takže ani moc není co strhat, kromě etikety. Nejlepší nakonec: cena. V COOPu asi 4,79 EURO. Na webu vinařství jsem víno nenašel, před deseti lety stávalo jejich základní Montescudaio Rosso asi 10 EURO. Podle projevu jsem hádal na Merlot s možným přídavkem Cabernetu Sauvignon (paprika). Možná je to víno z přebytků pro supermarkety, ale s cenou pod pět EURO je to bez výhrad. Jen pro přesnost 2: všechny poznámky jsou z prvních třiceti minut po otevření lahve. Vůbec to nebylo špatné.

Scopiccio 2020 Vermentino Costa Toscana IGT, La Regola
Regola je jedno z mála vinařství v DOC Montescudaio, kde jsem ještě nebyl. Je to divný, protože mi ho už pár lidí doporučovalo a letos v červnu jsem kolem něj mnohokrát jel. Jednou jsem chtěl strhnout volant a odbočit k nim, ale bůhvíproč jsem to zase neudělal. Myslím, že za to můžou jejich dřívější etikety, stylizované obrázky starých bůžků mě odrazovaly. S cenou kolem osmi EURO jsem čekal, že změním názor, ale bohužel. Scopiccio má pěknou citronově žlutou barvu, svěží vůni à la trochu selské a mydlinkové Vermentino, a v chuti je to stejné: suché, svěží a nevýrazné. Jako doprovod k pizze možná, ale další ambice nemá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *