Tři rajčata pro Riservu

Na Facebooku jsem u fotky pubertálně vtipkoval, že budou Tre pomodori Gambero Grosso, učitelé Italštiny ať prominou. Na Skleničkově blogu jsem to od pondělka bral postupně, Rosso, Nobile a Riservu, a bylo jasný, že po Vino Nobile 2016 to bude mít Riserva 2015 těžký.

BL P1410846 VN Riserva 2015 Etiketa

Vinařství to bere vážně. V roce 2014 zrušilo Riservu a smíchalo ji se základním Vino Nobile 2014, protože se jim zdálo, že úroveň Riservy neodpovídá standardu, který si pro ni stanovili. Podle mého (dojmu) to podstatně vylepšilo Nobile 2014, ale to už je dávno… Riserva musí vyzrávat o rok déle než Nobile a ročník 2015 byl v celé Evropě vynikající. Loni jsem obdivoval Nobile 2015, ale říkal jsem si, jaká teprve bude Riserva! Nobile 2015 bylo poměrně robustní a moje obavy, že Riserva bude až příliš obludná, se nesplnily. Naopak je jemná a harmonická, včetně klidnější třešňové kyseliny.

Vino Nobile di Montepulciano 2015 Riserva DOCG, Tenuta di Gracciano della Seta
Klasická ambaláž, celokorek a tak. I font na etiketě je odlehčený, naznačuje, že přijde něco jemnějšího. Ve skleničce temně rudá barva s kávovým odstínem, paráda. Ve vůni máta, kmín, pepř a zralé červené ovoce, středomořská klasika. Středně intenzivní a hodně jemné. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, zralým červeným ovocem (třešně), vysokou koncentrací, sametově hladkými taniny a jemně slaným závěrem. Je to velmi noblesní, kultivované, jemné, jemností je to o kus dál než Vino Nobile 2016 z Gracciana, ale… po Nobile 2016 už to není překvapivé. Riserva 2015 je ušlechtilejší, rafinovanější a pitelnější než Nobile 2016. Při hodnocení naslepo bych dal víc bodů Riservě, ale od Riservy to všechno čekáte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *