Sans Complexe 2018, Domaine de Villargeau

O víkendu jsem se mi Thibaultovy Sauvignony začaly plést. Jak říká klasik, letmý pohled soupeři do karet napoví víc než dlouhé úvahy. Prošel jsem si technické listy a svoje staré poznámky na webu a zjistil, že v nich Sans Complexe vůbec nefiguruje. Vesměs jsou věnovány top Sauvignonu z Villargeau, což je Krásná Zahálečka. Bohužel se cenově až tak moc neliší, takže základní otázka je, stojí Sans Complexe za to?  

Technický list říká, že je to víno z šestadvacetiletých výsadeb na vápenci (podle mých poznámek z lednové degustace to byla křída, ale co už), zatravněné a orané vinice v ekologickém režimu certifikovaném Terra Vitis. Taky říká, že rozhodnutí o dni sklizně je životně důležité.  To si myslím taky a hned kouknu na etiketu, která oznamuje 13% alkoholu. To je ještě snesitelné a s ohledem na ročník 2018 velmi rozumné :-) Dál už je to velmi povzbudivé – separátní sklizeň jednotlivých parcel, pečlivý sběr a jemné lisování po dvě hodiny a následná sedimentace (12 až 18 hodin). Kvašení v nerezových tancích při řízené teplotě mezi 15 a 18 stupni. Leží na kvasničních kalech až do lahvování. Nic, pod co by se docent Michlovský nepodepsal :-) Dobře, a teď to hlavní: bylo to k něčemu?

Sans Complexe 2018, Coteaux du Giennois AOP, Domaine de Villargeau
Ve skleničce má víno středně plnou, zářivou a typicky citrusovou barvu. Na nose zralé citrony a limetky, trochu až do bonbonového nebo Vitana-limo projevu. Plnější, středně až hodně intenzivní, ale za mě se svěžestí a příjemně svádivým projevem. V chuti je to docela pecka: na odrůdu dost tělnatý projev s odbouranou jablečnou kyselinou (v roce 2018 to možná mohlo proběhnout už na vinici?), zralé ovoce (ale zatím bezvadná svěžest), plnost a příjemná vyváženost mezi svěžestí a tělnatostí. Nápadná vyšší koncentrace. Moc se mi líbí to zralé ovoce, čistota není taková, jako u Sauvignonů ze Silexu, ale stále je pěkná. Sans Complexe je díky horkému ročníku v mnoha ohledech na hraně (mezi zralostí a svěžestí, mezi plností a lehkostí například), ale trefuje tu hranici přesně, takže můžu napsat: harmonické. Samozřejmě se na tom podepsal horký ročník a vino (asi) nebude dlouhověké. Doporučuju otvírat v klidu, do velké skleničky 600 ml a víc, složit si ruce na břiše a točit si mlejnek. Raději dříve než později, právě teď je vynikající.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *