Ryzlinky z Mosely přijely

Hlavně zodpovědně! – připomínám nejzábavnější myšlenku končícího víkendu. Dobře vím, že sám si nemám na co stěžovat. Lockdown jsem využil velmi zodpovědně. Týden, ve kterém jsem otevřel čtyři lahve moselského ryzlinkového sektu, dvě lahve Sangiovese z Gracciana a další dvě lahve burgundských Chardonnay nemůžu označit za promarněný, přestože jsem dva večery v týdnu abstinoval. Ale výběr vín byl to trochu stereotypní a doba žádá rozmanitost! V noci na sobotu přijela zásilka moselských ryzlinků od Erbesů. Vyložil jsem paletu v půl páté ráno, takže tradiční večírek s novými lahvemi jsem musel odložit na další den. 

Na poslední chvíli jsem v ceníku vinařství Karl Erbes objevil dvě vína, která už skoro můžou aspirovat na označení archivní:
2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben
2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
Nenabízel jsem je a nepropagoval. Bylo to na poslední chvíli a nevěděl jsem, v jaké formě jsou. Ale v sobotu večer jsem otevřel pro srovnání obě. To je totiž tak: 2016 Wurzgarten Alte Reben jsem celý letošek považoval za svoje Vino de la Casa, základní a nejčastěji otvírané bílé. Šestnáctka byla přesně v harmonii mezi svěžestí a nazrálostí, mezi kyselinou a cukrem. A 2017 Erdener Treppchen trocken byl pro mě objev, sošné, pevně vystavěné víno s dokonale spojenou kyselinou a malým zbytkovým cukrem, výrazně minerální. Nejzajímavější ze suchých ryzlinků za několik posledních let, pokud trváte na tom, že ryzlink má být suchý.

2016 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Ve skleničce je středně plná citronovo-jablečná barva, na nose pobaví meloun Cantaloupe a lehce kořeněná a nazrálá citrusová a jablečná aromata. V chuti výrazná citrusová kyselina, jablka a kamenitá mineralita. Krásně kulaté, spojené, s výrazně zralým ovocným projevem až k přezrálosti. Na nose botrytis není, ale v chuti je to hodně zralé. Přesto jen 11,5% alkoholu jako připomínka starých dobrých časů. Dost dlouhé s pěkným kořenitým a minerálním závěrem. Soukromě mám raději suché ryzlinky s ostřejší svěžestí a bez přezrálosti, ale tohle je moc pěkně spojené, ohlazené a nazrálé.

2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben, Karl Erbes
Už dlouho je to moje oblíbené víno s perfektním poměrem kyseliny a zbytkového cukru. I přes horký ročník jen 11% alkoholu. Ve skleničce světlá citronová barva, na nose zralé, ale svěží citrony, jako když je v září v Itálii utrhnete ze stromu. V chuti svěží kyselina, citrusy, jablíčka, zralost, trochu tropických plodů, ale všechno na té mladší straně, svěží. Nazrálé, se spojenými chutěmi, poměrně zralé v ovoci. Dlouhé v chuti v v dochuti, ovoce zatím vytlačuje minerální tóny. Je lepší nechat víno dvě tři hodiny otevřené, první dojmy po otevření byly chudší, ale po několika málo hodinách se víno nadechlo, scelilo a zaoblilo.
Ze dvou dnešních vín mi 2015 stylově sedí víc, rovnováha kyseliny a cukru mě baví, ale čistě technicky ve stobodovce bych možná obě vína postavil naroveň. Obě mají typické Erbesovské atributy: čistotu a odrůdovost, perfektní zpracování, a oceňuju nižší alkohol. Neodvážil jsem se po dlouhé době objednat naslepo větší množství, ale jako mohl jsem :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *