Ročník 2019 a všechno je jinak


Ve středu přijela toužebně očekávaná zásilka ryzlinků Weingut Karl Erbes z moselského Ürzigu (na fotku se vešla jen polovina vzorků). Zákaz vycházení je dobrá záminka k porušování životosprávy, takže bylo jasné, že se podívám na víc než jednu lahev. Zkušenost radí nic nepřehánět, s vyšším alkoholem stále naléhavěji. S tím souvisí i titulek Všechno je jinak, protože dvě suchá Spätlese mají na etiketě psaných nevídaných 13% alkoholu.  

2019 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken
Přiměřeně bledá citronově žlutá barva mladého ryzlinku. Na nose zralé citrusy a trochu patrná síra (lahvovalo se minulý týden). V chuti citrusové, svěží, plnější alkoholem a zase s podezřením na síru. Zralé žluté ovoce a limetky, hodně suché až do „takhle suché to nikdy nebylo.“ Ve srovnání s předchozími devíti ročníky je to nejsušší až do té míry, že chybějící špetka zbytkového cukru potlačuje ovocný projev. Hodně plný závěr, dlouhé.

Něco je jinak, konkrétně v horkém ročníku 2018 Erbesové nechali pár gramů zbytkového cukru navíc a víno mělo ovocnější projev. Současný stav by se mohl líbit vyznavačům opravdu suchých ryzlinků, ale víno je krátce po nalahvování a po 700 km cesty z Ürzigu, takže v červenci může být zase všechno jinak…

2019 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
Přiměřeně bledá citronově žlutá, ale žádná chudinka. Už jsem viděl v květnu bledší ryzlinky. Na nose ryngle, mirabelky, zralé citrusy a lehká stájová zaprděnost, která časem odvane. V chuti pěkná a ostrá citrusová kyselina, svěžest, poměrně plné tělo se zralým žlutým ovocem, meruňkami a citrusy. Pěkný ovocný a štiplavě minerální závěr. Pocitově chybí zbytkový cukr a víno je hodně suché, přesněji řečeno sušší proti očekávání. Plnost těla zřejmě podporuje vyšší alkohol (spíš než zbytkový cukr).

V zásadě jsou oba ryzlinky výrazně sušší, než jsem po minulých devíti ročnících čekal. Ještě neznám analytická data a nevím, kam se projev pohne po dvou nebo třech měsících, až se víno zotaví z lahvování. Že se projev vyvine, to očekávám s jistotou, takže bodovat stobodovkou by v současnosti nemělo smysl. Na konci léta očekávám vývoj k ovocnějšímu a příjemnějšímu projevu, ale současný projev se může hodně líbit všem, co mají rádi suchá vína.

2018 Mosel Riesling Sekt Brut
Tenhle sekt měl ještě rok ležet ve sklepě, ale kvůli výpadku sklizně 2017 šel do prodeje dříve, než je zvykem. V chuti je znát horké léto 2018, ale projev je už zakulacený a ovocný. Plnější citronově žlutá barva, na nose zrale vocný se žlutým ovocem a jablky. V chuti svěží kyselina, dobré perlení, slušně plné tělo s ovocným projevem. Celkově plné až opulentně ovocné, hodně zralé, ale příjemné. S otazníkem ohledně dalšího vývoje, protože ovocná hojnost se může časem ztrácet. Kontrastní proti předchozím dvěma suchým ryzlinkům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *