Renesance Sauvignonů


Sauvignony přijely! Taky Pinot Noir a Gamay, jen pro úplnost. Venku slunce šílí, jako by už měl být 21. březen. Zatím odolávám pokušení vytáhnout stůl na zahradu a ochutnávat víno venku, ale už to brzy přijde :-) Zatím jsem jen otevřel dvě lahve a pustil si nahlas do repráků sedmdesátoletní koncert skupiny Rennaissance. Docela dobře to jde dohromady.

Začnu ambaláží – víno je věnované Fernandu Thibaultovi, zakladateli vinařství. Mate mě poznámka „Sauvignon Blanc“ na přední etiketě, myslel jsem, že takové barbarství se ve Francii netrpí? Na zadní etiketě je nejen poznámka o ekologickém hospodaření s certifikátem Terra Vitis, ale taky poznámka Soil: flint (tedy půda: křemen), což se mi líbí. 13,5% alkoholu.

Fernand & Sons 2018, Coteaux du Giennois AOP, Domaine de Villargeau
Ve skleničce je čirá a zářivá citronově žlutá barva, na nose citrusy, žluté ovoce, všechno středně intenzivní, čisté, harmonické, skoro elegantní. V chuti parádní kyselina, citrusy, v projevu optimální ovocná zralost. Od Sauvignonu z Loiry můžete čekat říznou kyselinu, ale v chladnějších ročnících se může stát, že kyselina nepustí ke slovu nic jiného. Tady to tak není, ročník 2018 dodal pěknou plnost. Víno má středně plné tělo s citrusy a rynglemi, čistotu, téměř máslový závěr s lehkou křemennou mineralitou. Čistota a ovoce se mi moc líbí, jen varuju před alkoholem (13,5%), který není poznat a bylo by chybou jej podcenit! A když už radím, tak doporučím velkou bachratou sklenici. Přestože byla bedýnková cena 320 Kč včetně dopravy, tohle víno si zaslouží alespoň půllitrovou sklenici.

Les Genêts Gris 2018, Coteaux du Giennois AOP, Domaine de Villargeau
Zase ekologický certifikát Terra Vitis a zmínka o křemenité půdě na zadní etiketě, a pozor, 14% alkoholu. Ve skleničce je světlá citronově žlutá bava snad až do slámového odstínu. Na nose plnější a málo agresivní Sauvignon, vůně sugeruje zralé ovoce a sladkost. V chuti je to o stupeň zralejší Sauvignon než předchozí Fernand. Pevná kyselina, ale plnější ovoce, limetky a ryngle, pěkná čistota, ale v přímém srovnání s Fernandem až přezrálost, která jde při ohřátí až do kořenitého závěru. Určitě to někdy zkusím bez srovnání. Přestože je Genêts Gris o EURO dražší, teď se mi zdá Fernand o kousek lepší.

V pátek rozvezu vína po Praze, přes víkend zabalím a v pondělí začnu rozesílat víno mimopražským. Už brzy si to budete moci vyzkoušet na vlastní nosy a pusy. Vydržte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *