Pouilly-Fumé 2012 a 2013, Sébastien Treuillet

Miluju skupinové degustování – hodnocení vína a nesnáším to samé doma, v soukromí. Když máte hodnotit víno ve skupině pěti podobně naladěných lidí, donutí vás to k soustředění, vyslovené poznámky ostatních vybičují vaše smysly a nedovolí vám něco opomenout (proto i ty bíle prostřené stoly a klášterní pořádek při oficiálním hodnocení vína :o). Když se o něco podobného snažím doma, vyrušuje mě spousta věcí.

P1140008 2x PF 2012 3 Treuillet

Ta nejhorší je jistá nepřiměřenost, že si jen pro sebe otevřu několik lahví, často unikátních a nedostupných, a vím, že některé z nich by byly skvělé, kdybych na ně měl celý večer a rozečtenou knížku. Už dopředu mi vadí, že za několik dní skončí zbytky ve výlevce. Navíc  nevím, jestli ty poslední z mých zásob ještě budu moct dokoupit, a otevřít je o měsíc později v dobré společnosti by bylo jaksi vhodnější.

Tak jsem si jeden večer otevřel dvě lahve Treuilletova Pouilly-Fumé 2012 a 2013. První byla poslední lahev z loňského nákupu, druhá neprodejný sudový vzorek. Chtěl bych obě ještě přivézt, ale nevím, jestli 2012 ještě bude skladem. Pan Treuillet je malý vinař a obě vína by snadno mohla být už nedostupná.

5 Seb Treuillet P1080704

První závěr je, že Pouilly-Fumé 2012 je v dobré formě a určitě se ještě vyplatí koupit. Nos i chuť už jsou klidnější a harmoničtější, paradoxně s barikovými tóny ubylo i ovocnosti, kyselina se zaoblila a celkový dojem je míň vzrušující, ale víc noblesní. Samet, hedvábí a mušelín, až snová jemnost a lehkost. Pouilly-Fumé 2013 před sebou ve vůni tlačí barikový sud, černý rybíz a angrešt. Je mladé a strhující, s ostrou kyselinou, meruňkovou chutí a zajímavou mineralitou. Nemám žádné zkušenosti s odhadováním archivačního potenciálu Sauvignonů z Loiry, ale myslím si, že je komplexnější a bohatší, než byl předchozí ročník, takže by měl vyzrávat líp. Je štiplavější na jazyku (to ohladí čas) a má výraznější minerální projev. Vinný paradox: při serózním hodnocení by ročník 2012 zabodoval výš, ale druhý den jsem jako první dopil Fumé 2013.

Nejradši bych do příštích bedýnek dostal oba :o) pro to srovnání, tříbení chutí a poznávání rozdílů mezi ročníky, mezi starým a novým. S cenou kolem 300 Kč je to asi nejlevnější možný výlet mezi francouzskou elegantní elitu.

2 komentáře u „Pouilly-Fumé 2012 a 2013, Sébastien Treuillet

  1. PF 2012 je velmi fajnové vínko. Mám ještě poslední láhve a jednu budu muset podržet na srovnání s 2013. Moc s tím neotálej :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *