Poslední výstřel 2012

Povinnost vzniklou s dovozem moselských ryzlinků jsem splnil a všechna vína popsal, dnes to bude na tradiční téma. Už dlouho jsem si tady nestýskal, že nemůžeme do Itálie (na úvodní fotce Davida Palazzo ukradné z Facebooku je toskánské Certaldo se San Gimignanem na obzoru). Otevřel jsem si k tomu definitivně úplně poslední lahev Vino Nobile z Gracciana (z toho je jasné, že nouzový stav trvá příliš dlouho!!!), ráno jsem si přiležel a věnoval se oblíbenému způsobu zabíjení času při zákazu vycházení. Tím je projíždění videí na youtube.  

Jak se lockdown vyvíjel, začal jsem vědeckými přednáškami. Potom jsem objevil brutální videa z přírody (doporučuju vzájemné vraždění lvů v jihoafrickém Kruger Parku prokládat občasnými mordy antilop, zeber, žiraf a krokodýlů, fakt dobrý!) Sestřihy klipů jako „Kolik lidí zabil Clint Eastwood ve filmu Outlaw Josey Wales?“ jsou proti tomu romantické filmy pro dámy, kam se hrabe Clint E. na africké lvy a krokodýly). Umělá inteligence youtube.com mi do toho nabízí cestovatelská videa z vinařských regionů, asi abych po lvech nezabil prvních devět lidí, které ráno po safari potkám. Proto před návratem z Kruger Parku do české reality raději skouknu několik uňuňaných shotů z dronu poletujícího nad italskými městečky.

Na prvním dnešním videu si můžete připomenout slavnou Vialle dei Cipressi do Bolgheri. Psával jsem o ní v začátcích blogu, o odstavec výš je moje fotka z téže silnice z roku 2007. Pro ty, co tam nebyli a po cypřišové silnici nejeli, vysvětlím, že hned první statek v 0:17 v levé polovině obrazovky je Tenuta San Guido, nebo aspoň její veřejně přístupná část. Tam se vyrábí Sassicaia, legenda a největší success story moderního italského vinařství.  Když se necháte unášet dronem, doletíte až do středověkého Bolgheri. Už jsem tady posměšně psal, že celé slavné Bolgheri DOC je jen 20 vinařství, asi 1200 hektarů vinic a jen dvě špičková vína… ale co bych za to dal, kdybych tyhle posměšky mohl říkat (nebo zamlčet) v některé z těch krásných snobských vinoték v Bolgheri! Není nad to si to projet v autě, ale tohle video nabízí barvy a obrazy, které ze země neuvidíte.

Další video je z druhého konce světa. Montepulciano je 200 kilometrů od Bolgheri, namísto kabernetů a Merlotu tady vládne Sangiovese. Jen ta hudba je hrozná. Jako u všech podobných cestovatelských videí doporučuju ztlumit zvuk. A to už se dostáváme k dnešnímu vínu, které je na rozdíl od videí hodně strohé, ale přeto typicky toskánské.

p1300265-riserva-2012-gracciano

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2012, Tenuta di Gracciano della Seta
Hluboká rubínově červená, světlá s lehkým zákalem, asi bez filtrace. 14% alkoholu a výrazné mosty na stěně skleničky. Na nose lesní ovoce a prakticky všechny vůně jehličnatého lesa, stromy a jehličí, plus sušené bylinky, vyšší alkohol. V chuti krásně vyvážené, úplně suché, svěží kyselina, lesní ovoce, lehká zemitost, koření. Všechno tak akorát, ovoce správně zralé, v závěru stále patrné taniny. Kvůli nim tipuju, že víno bude na vrcholu za 3-5 roků. Moc pěkné… soukromě jsem bez červených, hned jak bude trochu spolehnutí na kamionovou dopravu, budou italské bedýnky :-)

3 komentáře u „Poslední výstřel 2012

  1. Budu Vám věřit a Riservu 2012 nechám ještě uležet. Teď mám ve sklenici Rosso 2015 a líbí se mi, je poctivé a skvěle pitelné!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *