Pár fotek z pátečního výletu

Začaly prázdniny, všechno se daří! Tak zpívala Radúza a použil jsem to jako titulek už před dvanácti lety. Což mi připomíná, že jsem letos zase zapomněl na výročí Skleničkova blogu (už 13 let, začalo to tady) a promarnil příležitost k sebeoslavným poznámkám :-) Na úvodní fotce z pátečního výletu ovšem nejsou vodáci na Vltavě, ale na úplně jiné řece. 

Na druhé fotce je pohled na místo, odkud byla focená první fotka. Kopec se jmenuje Vogelsburg, vinice pod ní je Ešerndorfský Lump a řeka s vodáky je Mainz. V poledne bylo na Vogelburgu 28 stupňů, meandrující řeka s vinicema na obou březích vypadala jako vodáckej ráj.

Jel jsem do několika vinařství ve Frankách s první zastávkou v Escherndorfu. Ještě jedna fotka ešerndorfského náměstí s vinicí Lump v pozadí.

Riesling GG Am Lumpen 2018 byl v červnu vyhlášený šampionem kategorie v soutěži Best of Riesling 2020, kterou pořádá německé vydavatelství Meininger. Neoficiálním českým vítězem „za oponou“ se stal pan Sklenička, který z dvanácti šampionů jednotlivých kategorií dováží tři. Kromě Sauerů ještě brali šampiony moselský Karl Erbes a alsaský Cave de Hunawihr. Za mě dobrý ročník soutěže :-)

Degustoval jsem s panem Franzem většinu vín ročníku 2019 a byla skvělá. Ne dobrá nebo tak něco, ale přímo skvělá. Samozřejmě suchá, lehká, ale zároveň plná energie. U základního Rieslingu (Ortswein) to šlo tak daleko, že jsem se musel ujistit, že to není sekt nebo že víno ještě nešturmuje. Nic takového, ale ta energie byla nápadná a těším se na domácí ochutnávku. Horst Sauer prý už na začátku sezóny odhadl, že ročník 2019 bude podobný až totožný s ročníkem 2003 a měl za to, že ročník 2003 se mu moc nepovedl. Důsledně dělal všechno opačně než před šestnácti lety, a výsledek je prostě vynikající. Dokonce i Blauer Silvaner 2019 je svěží a krásně pitelný, bez robustnosti ročníku 2018.

Povinný pohled na Escherndorf z Vogelsburgu. Měl jsem na odpoledne v plánu návštěvy dalších dvou vinařství, ale po pěti minutách váhání jsem se rozhodl je zrušit a jet domů :-) Sauerova kolekce 2019 je skvělá, a když najdu něco tak dobrého, nemá cenu otravovat další vinaře.

Poslední fotka už je domácí: Sauerova milerka, ryzlink a sylván jako kabinet i jako pozdní sběr. Sauer má i v letošním roce **** v ročence Gault & Millau a můj první dojem byl, že ročník 2019 se mu povedl líp, než 2018. Jen co propočítám ceny, mohla by z toho být krásná bedýnka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *