Pálavský med z MAKRO

P1210219 copy.kazeta

Dnes zpátky domů. Když pan Sklenička před dvěma týdny dostal od PR agentury dva vzorky z nové řady MAKRO Sommelier Select, byl hodně skeptický a nečekal, že by měl na blogu zveřejnit hodnocení. Jenže jsou vynikající!   

P1210222 RV MAKRO

Ryzlink vlašský 2013 pozdní sběr, Mikrosvín Mikulov

Uvádím podle zadní etikety jako výrobce Mikrosvín, víno bylo připraveno v Bzenci, ale o tom víc v závěru textu. Napřed to podstatné: víno. Jednotná ambaláž řady Sommelier Select, štíhlá lahev s šedivou etiketou. Ve skleničce plnější světle žlutá barva odpovídající odrůdě. Intenzivní ovocná a herbální vůně s tóny medu a kdybych měl poetickou náladu, tak rozkvetlých pálavských luk v horkém červenci (zažil jsem!). Pampeliškový med, citrusy, žlutý meloun, trochu mineralita. Vyzrálá plná chuť, suchá, s medovými tóny, zralým ovocem a pikantně gewurz-kořenitým závěrem. Dobrá (ale ne příliš výrazná) kyselina a celkový dojem nese dokonalá vyzrálost. Harmonické víno, dlouhé v kořenité dochuti. První hodnocení 89 bodů/100, ale i čtyři dny po otevření víno drží pevně jako skála, takže bych klidně dal 90. Podle neověřené reference od kamaráda cena v MAKRO asi 225 Kč, to je podle mě výborné (pro kupce).

P1210227 CS MAKRO Etiketa

Cabernet Sauvignon 2012 pozdní sběr, Patria Kobylí

Temně rudá neprůhledná barva, hluboká vůně s tóny ostružin až do džemu a černého rybízu. V chuti sametové, kulaté, s pěknou kyselinou, přesto trochu prázdnější v těle, po nevídaném sametově hladkém nástupu chuti jsem čekal větší ohňostroj. Pěkně kabernetové (paprika a černý rybíz) a až příliš korektní. Kyselina ukazuje moravský původ, průběh chuti má nevídanou jemnost a harmonii, ale chybí „něco navíc.“ První den jsem hádal velký sud (88 bodů/100), druhý den při degustaci vystoupily barikové tóny, které převálcovaly méně plné tělo a srážely dojem níž. (Podle informace od zdroje většina vína zrála ve velkém sudu a jen asi 30-40% v barikových sudech.) Ale po otevření výborné víno (cenu neznám), jen bych radil vypít ho hned po otevření.

Celá řada Sommelier Select byla pro mě trochu záhada, kterou vyřešil jeden telefonát. Je to další projekt firmy DAVINUS, tentokrát za přímé spolupráce a dohledu someliérů MAKRO. Zadání bylo vytvořit prestižní řadu, která by MAKRO reprezentovala maximální kvalitou vín. Zúčastnění someliéři si vytipovali hned na začátku několik šarží moštů a nechali si je připravit ve vinařstvích podle svých představ s průběžnou kontrolou až do lahvování. Stálým čtenářům Skleničkova blogu je asi jasné, že se spíš vyhýbám privátním značkám a vyhledávám konkrétní vína a vinaře, ale v tomhle případě musím ustoupit stranou: tahle vína jsou vysoko nad domácím průměrem.

6 komentářů u „Pálavský med z MAKRO

  1. Cena je z jejich stránek. Za 1 balení (6ks) cena 1012,- s DPH. Jestli je to tak i na prodejně zjistím zítra.

  2. Dnes v Makro Stodůlky – Cabernet i Ryzlink 181,- vč DPH (149,90 bez). Balení po šesti neměli, obvykle bývá levnější cca o pětikorunu na lahvi.

  3. CS12PS se stejným číslem šarže 214-12 i e.č.j. 24B1-13/50 v obchodní síti nabízí a do nedávna i ve vlastním e-shopu nabízela i Patria Kobylí pod vlastní značkou jako vlastní produkt. V rámci slevových akcí lze v ochodních řetězcích (Kaufland, … ) pořídit od Patrie výrazně levněji. Zatříděno pro Patrii.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *