O listopadové formě moselských ryzlinků

Je to kampaň, jak říká vůdce lidu a prorok Agrofertu. Soukromě mě teď baví sjíždět Berthenetovy šardonky i Aligoté, ale občas se musím přesvědčit, jak si stojí moselské ryzlinky, které chci dovézt na začátku prosince z vinařství Karl Erbes. Slaďáky jsem projížděl nedávno, před přihlášením na soutěž Prague Wine Trophy, a nové kabinety 2019 se právě teď v listopadu dostávají do nejlepší formy. Sjíždím dvouleté suché pozdní sběry, za mě jsou pořád ještě lepší než stejná vína z ročníku 2019.  

2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Ve skleničce je hodně plná citronově žlutá barva, ukazuje vyšší nazrálost. Na nose hodně zralé citrusy a žluté ovoce, hodně komplexní s kořeněnými a přezrálými tóny. V chuti vynikající citrusová kyselina, hodně suché, spíš tenké a málo tělnaté, lehké pokud jde o alkohol (12,5%). Zralé citrusy, blumy a jablka, ve střídmě plném těle se výrazně prosazují kamenité minerální tóny. „Hodně suché“ si zaslouží rozvést. Původní analytické hodnoty byly (odhadem) 8,5 gramu na 8,5 gramu (kyseliny / cukr). Teď jsou kyselina a cukr dokonale spojené a víno má úplně suchý projev. Cukr jen přidává plnost v těle, ale ne sladkou chuť. Celkový projev je mix zralých citrusů a kovových a kamenitých minerálních chutí, intenzita minerálních projevů je hodně zajímavá a přitažlivá. Většinou na blogu propaguju vína s výraznějším a svěžejším ovocným projevem, ale mineralita tohoto vína je naprosto ukázková v tom nejlepším smyslu. Myslím, že totéž platí o 2017 Erdener Treppchen Spatlese trocken, ale to jsem už vyprodal a musím počkat na další dodávku. Závěr: oboje kupovat po krabicích :-)

(Horní fotka Frank Rohleff.) Aktuálně chci upozornit na jednu výhodu, kterou mají prosincové Komunitní bedýnky. Rozesílání Poštou sice umožňuje nechat si přivézt bedýnku až domů, ale mnohem výhodnější je nechat si poslat bedýnku na Poštu a vyzvednout si ji tam. Cesta na Poštu pro zásilku je legální důvod, pro který může i loajální občan při zákazu vycházení opustit domov nebo pracoviště, projít se po prázdných ulicích a nadýchat se zdravého čerstvého vzduchu. Balíková okénka na Poštách navíc obsluhují jen zákazníky, kteří podávají nebo vyzvedávají balíky, takže můžete legálně předběhnout stometrovou frontu spoluobčanů a při cestě zpět s balíkem jim zamávat. Dělám to letos pokaždé, když podávám balíky s vínem, doporučuju! Podrobnosti o nové nabídce moselských ryzlinků z Ürzigu jsou tady a přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *