Milerka a Sylván z Randersackeru

BL P1390482 Marsberg a Sonnenstuhl 2

Nechci to přehánět se sebechválou, ale trochu se pochválím: pro slávu nebo rehabilitaci odrůdy Müller-Thurgau toho Skleničkův blog vykonal víc, než je celostátní průměr. Asi jsem si (z dobrých důvodů) nechal pro sebe pár poznámek o voňavých italských milerkách z Alto Adige, ale v bedýnkách byly strohé ultrasuché francké milerky Egona Schäffera (včetně naopak supermoderní milerky 2018, za kterou se postavil jeho syn Peter), v recenzích moderně-klasická milerka od Trockene Schmitts a možná další. Pamětníci Komunitních bedýnek by si vzpomněli na domácí milerky ze Školního statku Mělník, z Žernoseckého vinařství a z Porty Bohemiky. Ale nic není tak pomíjivé jako mládí a zásluhy :-)  

V nabídce aktuální sauerovské bedýnky jsou dvě milerky, (pro mě) zajímavě strukturovaný kabinet (přesněji Ortswein čili Village) a nečekaně dospělá, Velká Milerka z Premier Cru Fürstenberg. Když se vrátím ke kořenům, je to hledání Dokonalého Kompromisu: bezvadně pitelného vína za nízkou cenu s (pokud možno) vysokou kvalitou. Když jde o milerku, je řešením základní řada vín už zmíněného vinařství Trockene Schmitts z franckého Randersackeru.

BL P1410244 2x Trockene Schmitts

2018 Müller-Thurgau Randersacker Ewig Leben trocken, Trockene Schmitts
12,5% alkoholu a zbytkový cukr 1,1 gramu. Klasická francká placatka Bocksbeutel se šroubovacím uzávěrem, jednoduchá etiketa se stylizovaným obrázkem randersackerských kopců. Ve skleničce světlá citronově slámová barva, na nose čerstvě utržené citrony, žluté ovoce a kamení. Trochu plnější vůně evokuje sladší či vyzrálejší víno, připomínka horkého léta 2018. V chuti výborná citrusová kyselina, optimální (určitě ne přehnaná) ovocná zralost, žluté ovoce, špetka trávy, trocha zemitosti, lehce minerální závěr. Víno je hodně mladé, lahvovali někdy v březnu (dychtivě jsem klikal na webu, kdy se objeví, a v pátek jsem si zajel pár kilometrů do Randersackeru pro první nákup). Druhý den působí plněji a chutě jsou líp spojené. Je to příklad vína, které se při bodovém hodnocení bude tlačit nahoru k devadesátce, ale nedosáhne na ni. Na jednu stranu mu chybí větší rafinovanost a elegance, na druhou stranu předvádí čistotu, pitelnost a lidovou cenu.

Tahle milerka byla velkým lákadlem, když jsem vymýšlel aktuální franckou bedýnku. Přiznám se, že její kvalita a lidovost (čti nízká cena) se vyrovnala titulu Winzer des Jahres 2018 pro Sauera od prestižní vinařské ročenky Gault & Millau. Nakonec rozhodl čas: svoje nejzajímavější víno ještě Schmittové neměli nalahvované. Ale není všem dnům konec. Jednou to vyjít musí, jak říkávám pokaždé, když v mariáši vynáším plonkovou desítku.

BL P1410231 2x Trockene Schmitts

2018 Silvaner Randersacker Ewig Leben trocken, , Trockene Schmitts
12,5% alkoholu a 0,6 gramu zbytkového cukru. Světloučká citronová barva, na nose tráva a citrusy, možná trochu kamení nebo hlíny, všechno s trochu nižší intenzitou, než měla předchozí milerka. V chuti senzační křupavá kyselina, ostrá, tenká, citronová, ale ne přehnaně agresivní, tenké tělo s dotekem zelených jablek (ale celkově spíš reduktivní), výrazné v ovoci a docela dlouhé, ale strohé, pokud jde o nějaké další chutě. Při větší pozornosti najdu travnaté chutě jako potvrzení odrůdy, ale už žádné pepřové nebo kořenité konce, šmytec. (Druhý den se travnaté projevy rozvinou a zvýrazní.) Víno je čerstvě nalahvované a uvidíme, jak se bude dál vyvíjet, ale aktuální projev je hodně sevřený, středně intenzivní, zaostřený na základní vlastnosti. Čas ukáže, jestli je to vlastnost horkého ročníku 2018 nebo jestli se víno v chuti a vůni rozběhne do šířky. Potenciál na to má.

GM Winzer 2018 hlavička UPRPro milovníky milerky, Sylvánu a ryzlinku zatím nemám vína randersackerských Suchých Schmittů, ale mám dobrou náhradu: milerky, Sylvány a ryzlinky německého Vinaře roku 2018 Horsta Sauera z nedalekého Escherndorfu. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *