Klasický ryzlink z Franků

BL IMG_20180413_132843 Schaffer Riesling

Na úvodní fotce kromě ryzlinku u nová kniha, kterou jsem si vyzvedl v pátek. Studuju na dochtora! Dále jen o rýňáku ze slavného franckého Premier Cru Escherndorfer Lump. O vinici jsem už tady psal, pocházejí z ní proslavené Sylvány, a protože jsme v Německu, je tam vysazeno i něco rýňáku. Podloží je typický Muschelkalk čili vápenec se zbytky ulit druhohorních mořských živočichů. Nevím, jestli nevědomky nekopíruju někoho jiného, když zdejším Sylvánům říkám německé Chablis.   

Egon Schäffer je objemem produkce asi největší německý malovinař. Hospodaří na 3,4 hektaru vinic a ročně vyrobí kolem 25 tisíc lahví. Není to žádný velký podnik, má zvláštní status malého zemědělského podniku (a zjednodušené účetnictví), a paní Schäfferová vede ve vedlejším městě obchod. Přesto jsou Schäfferova vína vysoko hodnocená v německé vinařské ročence Gault & Millau a vinař je členem prestižního vinařského sdružení VDP. Kromě těchto statistických dat jsou na vinařství asi nejzajímavější tradiční postupy při výrobě vína. Schäffer všechno kvasí spontánně, bez přidání selektovaných kvasinek, a všechna vína od kategorie Ortswein výš nechává školit v sudech. Často i o rok déle, než je v kraji zvykem.

BL P1340289 Egon Schaffer

2015 Riesling VDP.Erste Lage Escherndorfer Lump, Egon Schäffer
Samozřejmě v tom bylo z mé strany trochu zvědavosti, že jsem koupil Riesling z vinice proslulé Sylvánským, ale víno jsem koštoval s vinařem už při zářijové návštěvě. Klasická německá ryzlinková ambaláž – brčálově zelená flétna se šroubovým uzávěrem a schafferovsky nenápadná etiketa.

Ve skleničce je vyšší citronově-zlatavá žlutá barva, vypadá už pěkně nazrále. Ve vůni jsou zralé citrusy, ale taky žlutý meloun a žluté peckoviny, stopově (hlavně brzy po otevření) petrolejová aromata. Chleba, kmín a travnaté koření, hodně jemná a  komplexní vůně. V chuti pěkná kyselina a nazrálý ovocný projev s citrusy, žlutým melounem a jablíčky. Zajímavě minerální s pikantně štiplavým závěrem. Alkohol přidává plnosti v těle (13%), projevem je to hodně suché, podle vinaře je to „s pěti gramy zbytkového cukru náš nejsladší Riesling.“ Na vysvětlenou je potřeba dodat, že 4,9 gramu cukru vyvažuje 8,5 gramu kyselin. Suché!

Pro mě je víno už téměř na vrcholu a připravené k pití. Je už pěrně zakulacené a nazrálé, chutě jsou scelené, ale nazrálé tóny ještě vyvažuje trocha původní svěžesti.

Mimochodem, dnes uzavírám objednávky a vyrážím pro moselské ryzlinky 2016 a 2017 do ürzigského vinařství Karl Erbes. Podrobnosti o nové bedýnce jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *