Klasické Beaujolais od Desvignes

P1190864 Octavia u Lancié

Z cyklu vzpomínky na léto
Možná bych tady mohl propagovat Beaujolais víc, hlavně teď v zimě, ale moje zážitky a vzpomínky na region jsou rozdělené podle ročních období. První návštěvu jsem dal v dubnu 2005, bylo to studené předjaří. Víno jsem si užíval, ale krajinu a region moc ne. Podruhé to bylo v únoru 2015. Popisoval jsem to třeba tady a tady. Objevil jsem tam tři špičkové vinaře (a dovezl vína od dvou z nich), ale počasí bylo vysilující. Zima a větrno, zdržel jsem se jen tři dny s nabitým programem (čtyři návštěvy vinařství denně) a cestou zpátky jsem byl úplně ztahaný.


BLOG P1230371 Madonna ve Fleurie
Hned poté jsem jel v červenci do Mâconu. Do Beaujolais je to jen kousek a tak jsme tam několikrát zajeli. Beaujolaiské kopce v pětatřicetistupňových vedrech jsou úplně jiný zažitek, doporučuju! Místní vinice mají často červenou půdu, okolní kopce kolem regionu jakoby zadržovaly horko a vracely ho do kotliny. Rozpraskaná země ve vinicích a usychající listy révy. S tím souvisí i to, že jsem nejspíš marně hledal Beaujolais, které popisuje Kermitt Lynch. Lehké, snadno pitelné až chlastací víno s nízkým alkoholem (11-12%) ustupuje plnějším červeným vínům s vyšším alkoholem, 14 a víc procent není vyjímkou. Ale červencovou dovolenou v Beaujolais doporučuju! Kdybych si dnes musel vybrat mezi burgundským Côte d’Or a Beaujolais, beru Bóžo.

BLOG P1230344 Anča snídaně v boulangerii

Jenže to byla až dosud moje jediná letní zkušenost, znova jsem tam byl jen v prosinci nebo v lednu. Má to svoje výhody (vinaři na mě mají víc času, jakoby byli vděční za návštěvu, zatímco v létě jsou návštěvama přesycení). Přesto, kdybych chtěl propagovat Beaujolais, mám dost depresivních fotek z prosince, ledna a února, ale málo slunečných z léta…

BLOG P1230029 stůl s večeří

Dnešní večeře mi přivolala vzpomínky: paštika, bageta, rajčata, šunka, comté a brie. Jak víno souvisí s jídlem, tak i moje vzpomínky souvisí s cestama s dětmi. Tehdy v červenci 2015 bylo synovi čerstvých patnáct a stala se s ním změna. Namísto dětských řečí o fotbale a Harry Potterovi začal vést chytrý řeči. To jsou jeho vlastní slova! Večeřeli jsme na zahradě u stolku, na který jsme rozložili paštiku, sýry, šunku, ovoce, limonády pro děti (a víno pro mě) a syn začal probírat dospělá společenská témata. Když se setmělo, skončili jsme vždycky u fotbalu. Až do mâconské dovolené zůstával u dětských témat, ale tam najednou přepnul.

BLOG P1230436 Javernieres 2010

Jednou šel kolem nás náš pětasedmdesátiletý pan domácí. Domlouvali jsme se složitě, moje francouzština byla ubohá a jeho angličtina taky nebyla dobrá. Přesto se při každém setkání zastavil na společenskou konverzaci :-) Většinou to bylo jako hluchý s němým, ale jednou konverzace nabyla smyslu. Ukázal jsem mu, že máme k večeři místní víno a nalil mu do skleničky malý vzorek. Pan domácí přivoněl, usrkl a strnul. Sjel mě pohledem od hlavy k patám a zase zpátky nahoru, konsternovaným, nevěřícím pohledem. Seděl jsem tam v šortkách a sandálech, prošoupanou košili jsem měl rozepnutou, prostě jsem se dvěma nezletilýma a ukřičenýma dětma nevypadal jako důvěryhodná existence. Potom udiveně pronesl, hlasitě: Mais, c’est le meuiller vin!

BLOG P1230994 Miki u bazénu

Tak jsem se mu svojí lámanou francouzštinou snažil vysvětlit, že to vím. Že jsem dovozce vína a to víno jsem ten den dostal od vinaře. Byl to tuším Morgon Javernières 2010 od Desvignes a pan Doumet se už na mě tím užaslým pohledem nikdy nepodíval. Možná mě to víno společensky rehabilitovalo.

BL P1400066 Javernieres 2015 Desvignes

Morgon Javernières 2015, Louis-Claude Desvignes
Podle několika rozhovorů s Benoitem Desvignes praktikují biodynamiku, ale bez certifikace. Zdánlivě bez souvislosti s tím je na zadní etiketě informace „Osmá generace od roku 1712.“ Nemám poslední ročenku Revue du Vin de France, ale před dvěma lety s ní Desvignes měli dvě hvězdičky. Spolu s dalšími pěti nebo šesti podniky, nikdo v Beaujolais neměl víc (Mee Godard má na svém webu stále jen jednu hvězdičku, to je můj další favorit). Takže absolutní špička, a pro mě je jasné a srozumitelné, že se nenechávají certifikovat. Javernières je nejlepší parcela, jakési Grand Cru (tenhle systém se v Beaujolais nepoužívá, ale stejně) na vinici Côte du Py.

BLOG P1270340 Benoit ve vratech

Burgundská lahev, celokorek a graficky čistá, noblesní etiketa. Ve skleničce temně rudá, neprůhledná barva. Předem varuje, že přijde koncentrované, husté víno. Na nose příjemná kořenitá vůně s jódovou stopou. Zralé červené ovoce až v druhém plánu. Takhle verbalizované to nezní dobře, ale ve skleničce působí příjemně (přestože se opět hlásí vyšší koncentrace, 14,5% alkoholu). V chuti harmonické, koncentrované od prvního doteku v puse. I nástup kyseliny je schovaný do celkového projevu, ten je typicky beujolaiský, tedy mix ovoce a zeleniny, v tomto případě v hodně koncentrované formě. Když jsem k obědu v restauraci v Romanèche-Thorins dostal hovězí na zelenině, přesně se to k tomu hodilo. Závěr chuti prozrazuje, že víno už si sedá, harmonizuje se a zklidňuje. Upřímně, do ideální formy má ještě 6-10 roků. Tolik času mu nedám, nechci ho tady nechat nevypité :-) ale zkušenost s Javernières 2008 od Desvignes ukazuje, že deset roků není pro klasické Beaujolais žádný věk. Zapomeňte na Beaujolais Nouveau, pravé Beaujolais může být velké víno s perspektivou desítek roků.

BL P1380787 Rare detail

Už bych to snad ani nemusel připomínat, ale uzávěrka přihlášek na lednovou degustaci nejnovějších i velmi starých ryzlinků s moselským vínařem Stefanem Erbesem se blíží. V pondělí 21. ledna musím objednat sushi, takže přihlášky prosím do soboty  19. ledna. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *