Dvě bílá vína z Beaujolais

Sauvignon Blanc 2019 Vin de France, Château de Durette
Úplně základní Sauvignon z Beaujolais.Jednoduchá etiketa, korek z drti. Ve skleničce čistá světlá slámově žlutá, na nose těžší sauvignonová vůně se žlutým ovocem a bez velké čistoty. V chuti úplně suché s pěknou kyselinou, málo až středně plné, jednoduché, ovocné s lehkou minerální stopou. Chybí tomu čistota velkých SVG z Loiry, ale jako levné VdF to vlastně není špatné.  

Beaujolais Villages Blanc 2019, Château de Durette
Tentokrát AOC, takže nejvyšší klasifikace, kterou může Chardonnay v Beaujolais dostat. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, ve vůni zralé citrusy a netypické středomořské koření. V chuti pěkné zralé Chardonnay, úplně suché s křupavou kyselinou, zralé citrusy a žluté ovoce. Středně plné, 13% alkoholu, hodně zralé a s hodně výrazným kořenitým projevem. Dobrá nerezovka s nízkou cenou. Přemýšlím, jestli zatratit nebo vychválit… není to úplně jasné, ale spíš pochválit. Proti je „neburgundský“ projev, který nejspíš souvisí s tím, že hrozny nevyrostly na vápenci a ve vůni i v celé chuti je spousta kořenitých aromat. Pro je čistota, preciznost zpracování, pěkné zralé ovoce a slušná koncentrace. S klesající hladinou v lahvi se líbí stále víc.

Letos jsem víno nekoupil (poznámky jsou z vzorku, který jsem dostal navíc), protože předloňské Beaujolais Village Blanc Prestige 2017 mě nenadchlo. Letos mi Marc Theissen poslal na ukázku základní šardonku a podle vygůglovaných vzpomínek je lepší, než předloňské Prestige. S předchozími poznámkami (zatratit nebo vychválit?) je jasné, že by přijetí nebylo jednoznačné, ale když kouknu do ceníku, není co řešit. Kdybych si mohl zajet na degustaci do Durette (jakože jsem se v lednu zachoval odpovědně a cestu zrušil), s cenou do 260 Kč bych víno do bedýnek skoro jistě koupil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *