Dvakrát Riserva z Fattoria Ambra


Před rokem jsem nabízel jen jednu Riservu (Elzana) s tím, že klasické Carmignano je lepší. Letos se role trochu vyměnily: Carmignano 2017 má výraznější třísloviny a potřebuje ještě půl roku ležet (trpělivost nepatří k největším přednostem pana Skleničky). Nadchlo mě jednodušší, ale krásně pitelné Barco Reale, víno z mladých výsadeb, které vinař ještě nechce do klasického Carmignana. Dnes tedy rychlý pohled na dvě Riservy pojmenované podle místních vinic: Elzana a Montalbiolo.  

Podle technického listu se liší vinicí i složením. Elzana je 90% Sangiovese a 10% Cabernet Sauvignon z hlinitých půd. Montalbiolo je 70% Sangiovese, 20% Canaiolo Nero a jen 10% Cabernet. Obě Riservy jsou ze starších výsadeb (1972 – 75) s hustotou 3300 keřů na hektar a s organickou certifikací (až od ročníku 2018). Dál už je to pro obě vína stejné, asi třítýdenní macerace s řízením teploty, malolaktická fermentace a dva roky v sudech. První rok v menších sudech (350 a 500 litrů), druhý rok ve velkém sudu (2500 litrů). Před prodejem další rok v lahvi, ročně se vyrobí kolem 4000 lahví každé Riservy. Právě včera, 29. září, vinařství formálně uvolnilo do prodeje Riservy ročník 2017.

Elzana 2016 má světlejší rubínově červenou barvu, jemnou a jen středně intenzivní vůni lesních plodů a jehličnatého lesa. V chuti úplně suché, svěží s výbornou kyselinou, šťavnaté s lesním ovocem a už teď vynikající harmonií. Je to hodně do Sangiovese se všemi atributy, které mám na odrůdě rád, s počínající elegancí a příslibem do dalších tří až pěti let. Už teď pitelné, ale věřím, že za rok nebo za dva bude lepší. 14% alkoholu podtrhuje jistou robustnost a koncentraci, ale není to žádná obluda. I v tomto ohledu má víno harmonii mezi pitelností a seriózním, koncentrovaným projevem, a díky mixu sudů různých velikostí je i vliv dřeva vyvážený a taniny lehké a příjemné. Moc se mi to líbí. Oproti loňsku jsem snížil bedýnkovou cenu na 460 Kč a stihl zaplatit těsně předtím, než kurz EURA vystartoval nahoru :-) Elzana by byla dobrá i za 600 kaček.

Montalbiolo 2016. Zase světlá rubínová barva a málo intenzivní vůně s červeným ovocem (třešně) a svěžím až nezralým projevem. V chuti je Montalbiolo těžší a francouzštější, než Elzana. Úplně suché s dobře zakomponovanou kyselinou, hodně zralé ovoce s expresivním dojmem zakousnutí se do šťavnatého plodu a výraznější taniny v závěru. Možná spíš než francouzštější projev jen nenacházím typické toskánské chutě a aromata, i přes 20% Canaiola víno působí neurčitě mezinárodně :-) Zase výborně použité sudy a poměrně krotké, hladké taniny, komplexnost a harmonie. Po několika hodinách v otevřené lahvi se víno srovná a expresivní ovocný projev ustoupí ve prospěch celkové harmonie. Není to horší než Elzana, ale kdybych si musel vybrat, tak kvůli „toskánskému“ projevu bych volil Elzanu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *