Dva moselské ryzlinky 2018

BL P1420987 UW kopec

Minulý čtvrtek jsem se narychlo vypravil do Německa a dal dvě degustace v moselských vinařstvích, v Braunebergu a v Urzigu. Zpáteční cesta autem  byla dlouhá a mohl jsem dosyta přemýšlet o ryzlincích 2018. Udělal jsem si na ně nějaký názor a doma jsem zažil překvapení, když hned první víno tomu názoru neodpovídalo. Tolik o platnosti názorů aneb každý máme nějaký :-)  

Ze čtvrtečních degustací vyplynul obecný zjednodušující závěr, že ryzlinky 2018 budou mít (odhadem) o gram kyseliny méně než loni. Například pro ty, kdo v ryzlinku hledají především říznou kyselinu (nebo dokonce jen kyselinu) bude ročník 2018 zklamáním. Naopak by to mohl být zlatý grál pro ty, kdo vyhledávají komplexní, bohaté ryzlinky s vyšším zbytkovým cukrem a jsou zvyklí pět a více roků archivovat. Takhle napsané to vypadá hezky a bez rozporů, ale doma jsem jako první otvíral nejsušší ryzlink z Erbesovy produkce 2018 a tyhle moudra na něj vůbec nepasovala. Takže varuju, jedna věc je ročník a druhá věc jsou konkrétní vína.

BL P1430016 UW SP TR a Kranklei SP

2018er Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
Erbesovi sbírali brzy, takže 12,5% alkoholu místo obvyklých dvanácti. Světlá citronově žlutá je o stupeň plnější, než bych po zkušenostech s osmi nebo devíti předchozími ročníky čekal, na nose herbální tóny a jen v pozadí zralé citrusy a meruňky. V chuti slušně plné, se slušnou kyselinou, strukturované. Půl procenta alkoholu navíc dodává plnost a ostří, v těle je pěkně komplexní ovoce, ale taky lehce kořenitý závěr jako připomínka horkého léta (hořčinka). Plnější a důraznější, než předchozí ročníky. Gram kyseliny může chybět, pokud jde o dlouhověkost, ale letos a příští dva roky to bude dobré.

2018er Ürziger in der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes
Osvěžujících 7,5% alkoholu a podle vinařových poznámek dokonce menší cukernatost  než u předchozího suchého ryzlinku. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, na nose hodně jemná vůně zralých citrusů a bílých broskví. V chuti vynikající kyselina, zralé citrony a limetky, broskve a hrušky. Vysoký zbytkový cukr, parádní čistota, krémová hladkost, jemně kořenitý a dlouhý závěr. Mladé víno ohromuje harmonií kyseliny a cukru, ale s časem bude ubývat cukru a vystoupí minerální závěr. Nezávislá partička Mosel Fine Wines doporučuje spotřebovat do třiceti let, ale to už neověřím :-) Za mě senzace a aktuálně nejlepší pozdní sběr z Erbesova ročníku 2018.

Připomínám pražskou degustaci Erbesových ryzlinků 2018 tady a novou nabídku ryzlinkové bedýnky tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *