Chénas a Brouilly, dvě Cru Beaujolais

Do nabídky aktuální božoléské bedýnky jsem zařadil i vína z hroznů, které Janin nevypěstoval. Ta se lahvují pod jménem Maison Paul Janin et Fils a samozřejmě jsem byl zvědavý na rozdíly. Žádný velký objev se nekonal, vína Domaine Janin a Maison Janin si jsou stylově hodně podobná. Jak se dalo čekat, i nakupované hrozny pocházejí z ekologicky šetrného hospodaření. Mnohem víc se vína odlišují podle ročníku, dopředu prozradím, že ročník 2018 a 17 se liší víc než Janinovo Tremblay a Brouilly.   

Chénas 2017, Maison Paul Janin
První lahev z Janinova négocu, tedy z nakoupených hroznů. Po hubatých poznámkách o ročníku 2018 (že by se Moulin-a-Vent dalo spést s výborným Cote du Rhone) první ročník 2017 a s ním návrat tradičních božoléských atributů, zejména prachových taninů ze stopek v závěru chuti.

Temná karmínová barva až do ostružin s malou opalizací, zřejmě lahvované bez filtrace. Málo intenzivní, hodně svěží vůně lesních plodů, v chuti středně plné, komplexní, s nenápadnou kyselinou a bohatým ovocným závěrem. Celkově hodně zralý projev (s ohledem na ročník 2017). 14% alkoholu, bezvadně zakomponavané. První myšlenka byla, že víno má málo kyseliny, ale v harmonii kyselina vůbec nechybí. V závěru ještě lehce drhnou taniny, v tomto ohledu je to klasický ročník a vínu prospějí dva roky archivace. Janinovo Tremblay se mi líbilo víc, Chénas je „víc Beaujolais,“ tradičnější projev, ale vznešenou ušlechtilost Tremblay 2018 nemá.

Brouilly 2017, Maison Paul Janin
Temná karmínová barva, na nose harmonické a komplexní s nenápadnými tóny skořice a kmínu. V chuti tenké, lehčí než předchozí Chénas, ale s podobnou strukturou. 12,5% alkoholu napovídá, že ta lehkost a pitelnost bude mít kořeny v méně vyzrálých hroznech. Tohle není víno pro americký trh, je to téměř tradiční Beaujolais se slušnou kyselinou a švestkovou chutí s proměnlivými chutěmi teplého koření a dobrou koncentrací. Po druhé skleničce stále lepší :-) Skvěle pitelné, s lehkým dotekem taninů v závěru. Taniny víno ještě dva roky podrží, ale asi je zbytečné nabádat k delší archivaci. Kdybych měl ještě dvě krabice, určitě bych je vypil do konce roku bez ohledu na nějaké rady.

Beaujolaiská bedýnka už je na světě a cestuje k těm, kdo si ji objednali. Pár zbylých lahví je ještě ke koupi tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *