Carmignano jako lék

Čaulidi, omlouvám se za delší pauzu. Pro mě byla ukrutně dlouhá, protože to jsou už téměř tři týdny, co jsem neměl víno. Po třinácti dnech střevních potíží, kdy jsem téměř nejedl, jsem dostal prášek a do druhého dne potíže zmizely. Hned další den jsem dostal typické příznaky únorové chřipky a poukázku na Covid test zadarmo. Na koho jiného by ta nemoc měla skočit, když ne na člověka, který shodil sedm kilo… V pondělí jsem byl na testu, další dny ukáží, jestli to byla chřipečka nebo něco lepšího. Po pěti dnech s Paralenem a s pocením v horké vaně se cítím skoro zdravý, takže jsem konečně otevřel první víno z nové zásilky z toskánské Fattoria Ambra.  

A největší zábava bude sledovat, jestli Santa Cristina 2016 za rok vyzraje do podobné krásy. Chuťové složení má podobné (je to tam!), ale rafinovanost a zralost ještě nemá, jsem psal před rokem o (tehdy) novém ročníku. Ještě v srpnu mi vinař odpověděl, že Kristýna 2016 je vyprodaná, a když jsem teď poslal objednávku, nabídl mi deset krabic. Už jsem na ně neměl peníze, přihodil jsem si dvě krabice navíc (a jednu už jsem rozdělil mezi ty, co objednali nejvíc lahví). Před rokem byla Kristýna 2015 krásně naleželá, komplexní, a Kristýna 2016 silná a jednodušší, tak jsem začal šestnáctkou. Chci se přesvědčit, jak nazrála.

Carmignano Santa Cristina in Pilli 2016, Fattoria Ambra
Sangiovese s příměsí Cabernetu Sauvignon a několika autochtonních toskánských odrůd (Cannaiolo,…) Pěkná červená barva s cihlovým okrajem, na nose svěží, hodně kultivovaná, ale v ovoci málo zralá jemná vůně Sangiovese. Lesní ovoce, peckoviny, trochu alkohol. V chuti hodně kulaté, nazrálé, s pěknou kyselinou a lesními plody, mírně kořenitým závěrem a (stejně jako před rokem) dokonalým projevem sudu. Už jsem to psal, že vinař Giuseppe Rigoli vládne nad sudy, nechává svoje Carmignano vyzrávat v sudech několika velikostí počínaje nejmenším pětisetlitrovým, a výsledný dojem je všudypřítomná a nenápadná dokonalost práce se dřevem. Celková harmonie ještě nepůsobí úplně dokonale (jako Kristýna 2015), mně trochu vyrušuje závěrečný dotyk koření. Ale jsem zvědavý, jestli se koření za půl roku nebo za rok zharmonizuje, rád si počkám.

Další degustační poznámky až jak zdraví dovolí :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *