Aligoté a jednoduchý Pinot Noir z Burgundska

Aligoté, vrať se, vše odpuštěno! Aligoté je burgundská Popelka a sám jsem několikrát radil nováčkům, ať Aligoté vynechají. Chardonnay je prostě ušlechtilejší odrůda, jenže… občas se objeví víno, které odrůdu rehabilituje a vyvrátí předsudky. S rostoucími cenami v Burgundsku se nabízí stále větší prostor pro Aligoté, ovšem mnohé vzorky se zdají vzorně naplňovat burgundskou vinařskou poučku, že hlavním důvodem pěstování Aligoté je koktejl jménem Kir.

Aligoté Vieilles Vignes 2018, Domaine Berthenet
Z vinice vysazené v roce 1950. Krajně zjednodušená etiketa a korek z drti. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, na nose zralejší citrusy a lehký dotek medu. Citrusová kyselina v chuti je letos málo důrazná a citrusy zralejší, středně plné tělo a v závěru lehký dotyk slaného vápence. Na Aligoté je to hodně plné a vyrovnané, hladké a seriózní, se zbytečně krotkou kyselinou. Krásně pitelné i díky nízkým 12% alkoholu.

Bourgogne Pinot Noir 2017, Domaine Berthenet
Základní Pinot Noir z hektarové parcely, ročně vyrobí kolem 5000 lahví. Podle technického listu je to napůl z nerezového tanku a z velkého sudu. Hned po otevření lahve jsem hádal na čistý nerez, ale po dvou hodinách se víno otevřelo a sud je patrnější. Ve skleničce světlá rubínově červená barva, na nose ovocná aromata třešní a lesních plodů. V chuti ovocné, jednoduché, s odbouranou kyselinou jablečnou a v kyselině hodně krotké. Hladké taniny v závěru, příjemně pitelné. 12,5% alkoholu. Samozřejmě by to bylo ideální za 250 kaček, ale to je v Burgundsku nereálné. S ohledem na původ a kategorii velmi zábavné jednoduché pití.

Dodatečně připisuju, v čem se liší degustační poznámky na blog a víno – při psaní jsem stále řešil cenu (350 Kč v bedýnkách). Chvíli je to kvůli původu OK a chvíli zase příliš drahé, protože si každý vzpomeneme na další a další srovnání. Po třech dnech v otevřené lahvi jsem dopil tři deci bez přemýšlení o cenách, spokojeně a v pohodě. Nezaznamenal jsem žádnou degradaci kvality, jedině předchozí srovnávání ji stále zpochybňovalo.

Burgundské bedýnky jsou rozeslané a rozvezené, jestli jste někdo ještě bedýnku nedostal, ozvěte se mi! Aktuálně nabízím výprodej silvestrovských sektů z Chardonnay, Pinotu Noir a Rieslingu tady. Jsou vynikající, těžko bych určil, který je nejlepší :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *