2018er Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes

Za středeční práci jsem se odměnil ryzlinkem z titulku. Miluju ho už sedm let, postupně jsem si v některých ročnících objevoval další oblíbence, ale Kranklei považuju dlouhodobě za Erbesovo nejzajímavější víno. Když jsem si lámal hlavu, co o něm napsat (protože jsem to psal už tolikrát), rozhodl jsem se vylhat se z psaní fotkama. Teď, když to s cestováním vypadá všelijak, neškodí otrávit se několika obrázky z dob, kdy cestování ještě nebyl problém. 

S fotkama vinice je problém, protože Kranklei není moc fotogenická. Je to asi dvou nebo tříhektarový zlom nad nejslavnější moselskou vinicí Erdener Prälat, na fotkách vpodstatě není nic moc vidět. Nahoře nad vinicí vede nezpevněný chodníček a místo poznáte nejlíp podle toho, že kamení cestou z Ürzigu ztratí červenou barvu a přejde do šedivé. Šedá břidlice patří Erdener Treppchen a těsně před ní je Kranklei. Na horní fotce v pozadí domy Erdenu, ale nejspíš je to focené hned zkraje u hranice mezi Treppchen a Würzgarten.

(Vpravo Karl Erbes na prvomájovém koštu v Ürzigu.) Ještě před sedmi lety byl Kranklay (psáno s -y) součástí Würzgarten, až v roce 2013 nebo 14 byl zapsaný do katastru jako samostatná parcela s názvem In der Kranklei. Když mě tehdy Stefan Erbes ukazoval vinice, pod Kranklei se zastavil a vysvětloval, že tady jsou díky malému zlomu či rokli největší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí a hrozny si uchovávají nejvíc kyselin. „Takže odtud děláme co?“ zakončil výklad. Řekl jsem, že asi slaďáky a bylo to správně.

(Na obrázku je Zeltingen.) Žádné kabinety, hrozny tady výborně vyzrávají a Erbesovi z nich vyrábí sladké Spätlese a Auslese. Jediná vyjímka přijde z ročníku 2019, tři sta lahví suchého Spätlese. Jsem na to zvědavý, ale ještě jsem je neochutnal. Obecně mám k ryzlinkům s vysokým alkoholem, botrytickou vůní a suchou chutí ideové výhrady, ale to bude lepší řešit nad lahví suchého Kranklei.

Výhledy na možné vycestování se mění každý den, po čtvrtečním rozsudku pražského soudu o zrušení formálně špatně zavedených karanténních opatření to paradoxně vypadá zase hůř. Soukromě vidím za velkým růstem kurzu EURO ke koruně nepředvídatelnost. Jednotlivé kroky současné vlády jsou tak chaotické, že se ani nedá předvídat, jak to vlastně bylo před týdnem. Jen doufám, že se letos o prázdninách ještě někam budu moct podívat.

(Bernkastelský hrad. Dlouho jsem nemohl najít místo a světlo, jak ho vyfotit zdola z Bernkastelu. Teď, když jsem byl nahoře, budu ty fotky dávat všude :-)

2018er Ürziger In der Kranklei Riesling Spätlese, Karl Erbes

Loňský ročník přál nabušeným, vyzrálým ryzlinkům s vyšším zbytkovým cukrem. To je do jisté míry i případ tohoto Spatlese, ale s nabušeností to vinař nepřeháněl a víno má poměrně lehkonohý projev. Ve skleničce je už plnější citronově žlutá barva, na nose zralé citrusy, bílé broskve a tropické ovoce (ananas). V chuti lehké, svěží, s pěknou ale krotkou kyselinou a plnějším ovocným projevem. Málo citrusů (limetka a mandarinka), víc ananas a mango, v závěru lehce koření. Exotické a svůdné, kultivované, rafinovaně lehké a zábavné. Archivaci si netroufám odhadovat, 10 roků a víc. 7,5% alkoholu a cukr odhadem 90 gramů na litr, za sebe bych snesl víc kyseliny. To nám v roce 2018 nebylo dopřáno, snad bude 2019 štědřejší.

Nabídku moselských ryzlinků nového ročníku 2019 jsem inzeroval ve čtvrtek. Kdo se chcete přidat a dovézt karton lahví od Erbesů, přihlaste se! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *