Dva mladé ryzlinky

P1120430 Keře a zatáčka

Už dlouho jsem se na blogu nevěnoval moselským ryzlinkům. Naposledy na začátku května jsem tady oslavoval Robertem Parkerem publikované hodnocení ročníku 2016, které mělo za následek bleskové vyprodání suchého pozdního sběru z vinice Ürziger Würzgarten (90 bodů). V té době jsem už degustoval první nalahvované ryzlinky ročníku 2017, ale šestnáctky byly v tak zářivé formě, že jsem sedmnáctky odkládal na později.   
Před dvěma měsíci mě zaujaly kabinety 2017 až extrémní koncentrací, robustností a silou. Na konci června to zkouším znova, protože z Ürzigu přišlo varování v podobě komentáře o malé sklizni. Tak pojďme na základní suchý pozdní sběr.

BL P1370619 2017 UW SP TR
2017er Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Weingut Karl Erbes
Ve skleničce středně plná světle žlutá barva s bohatým perlením na stěnách. Ve vůni syrupově ovocné, plné, citrusové a lipové s trochou jablíček a stopou kvasničních tónů. Slušně široké, bohaté, s minerálním závěrem vůně. Spontánní fermentace a lahvování bez filtrace, bez ohledu na malý zbytkový cukr, který je pro Moselu typický.

V chuti svěží včetně perličky na jazyku, kvasniční aromata, slušná kyselina, která chuť drží pevně jako páteř. Kyselina jede na citrusech a jablíčku, mám dojem, že není odbouraná jablečná a víno by se mohlo líbit těm, kdo mají rádi moravská bílá bez jablečno-mléčného kvašení (Erbesovi nechávají vína vyzrávat v dvoutisícilitrových sudech, ale s chlazením a bez JMK). V závěru kovová mineralita a břidlice, ale všechny chutě jsou hodně intenzivní, koncentrované a ještě sevřené. Moc mě baví ty kovové minerální chutě a mladická sevřenost, tohle je víno na deset let archivace. Bude zajímavé sledovat, jak se bude časem otevírat a kam až dojde. Můj odhad je, že dojde hodně daleko, protože takovou koncentraci za šest let vlastní zkušenosti (plus archivy) nepamatuju.

BL P1370631 2x Erbes 2017

2017er Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Weingut Karl Erbes
Ve skleničce je bledá citronově žlutá barva a drobné perlení na stěnách. Na nose středně intenzivní citrusová vůně, svěžest, lehkost. V chuti štiplavá citrusová kyselina, takže na první napití jsem tipoval suché. Při několika předchozích návětěvách v Ürzigu mi Stefan Erbes u večeře naléval vína naslepo a nechával mě určovat, na tohle víno si musím dát velký pozor, protože pocitově takhle suchý kabinet od něho nepamatuju. S šestiletou zkušeností hádám přes dvacet gramů zbytkového cukru, ale v puse to necítím – suché. Jen v těle se objeví lipový sirup, perfektní čistota a dlouhý citrusově minerální závěr. Tenhle kabinett býval vždycky „gastronomický,“ byl to první sběr vybrané parcely a odstranění prvních zralých hroznů, letos je to hodně koncentrované víno. Předpokládám, že se časem koncentrovaná sevřenost uvolní a svěžest odejde, ale je zajímavé odhadovat a sledovat, jak se bude víno vyvíjet.

Nová nabídka Erbesových ryzlinků na červenec je tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *